Kdz. Ereğli’de Belediye Başkanlarının Kaideleri Yapılıyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi belediyesi tarafından ilçede 1880 tarihinden bu yana görev yapan seçilmiş ve atanmış 30 belediye başkanının tanıtılacağı kaidenin yapım çalışmalarına başlandı.Kdz. Ereğli Belediyesi’nin kurulduğu 1880...

Kdz. Ereğli’de Belediye Başkanlarının Kaideleri Yapılıyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi belediyesi tarafından ilçede 1880 tarihinden bu yana görev yapan seçilmiş ve atanmış 30 belediye başkanının tanıtılacağı kaidenin yapım çalışmalarına başlandı.

Kdz. Ereğli Belediyesi’nin kurulduğu 1880 yılından bu yana Belediye Başkanlığı görevi yapanların isimleri ve resimlerinin yer aldığı kaidenin yapım çalışmaları devam ediyor. Kadide de Osmanlı döneminde 1880-1922 arası görev yapan 7 belediye başkanı ile Cumhuriyet döneminde görev yapan 11, 1960 askeri darbesinde görev alan 7, 1980 darbesinde 1, belediye meclis üyelerinin oyları ile seçilmiş 1 ve halkoyu ile seçilmiş 3 olmak üzere toplam 30 belediye başkanı tanıtılacak. Kaidede darbe dönemleri ile belediye meclis üyelerinin oyları ile seçilen belediye başkanlarının sadece görev yaptığı tarihler ve isimleri yer alırken Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde görev yapan belediye başkanlarının ise resimleri, görev yaptıkları tarihler ve isimleri yer alacak.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanlığı’na halkoyu ile seçilen Dündar Güçeri, Ruhi Cöbekoğlu ve Halil Posbıyık’ın ise heykellerinin yer alacağı öğrenildi. Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık gençlerin Ereğli’nin yapısını ve tarihini öğrenmeleri için Kdz. Ereğli Sanat Kurumu Derneği ile Tarih Araştırmacısı Gürdal Özçakır’ın yaptığı çalışmayı kaide ile sergilemeyi hedeflediklerini söyledi. Kaide de 1880 yılından bu yana görev yapan tüm belediye başkanlarının yer aldığını ifade eden Posbıyık “Belediyemizin kurulduğu 1880 yılından başlayarak günümüze kadar görev yapan tüm belediye başkanlarımız burada yer alacaklar. Sadece halkoyu ile seçilen 3 belediye başkanının heykelleri olacak. Amacımız bu çalışma ile gençlerimizin Ereğli’nin tarihini ve yapısını öğrenmelerini sağlamak ve bu bilgileri gelecek nesillere aktarmak. Çalışma tamamlandığında halkımız ile birlikte açılışını da yapacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2020, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48