Yozgat’ta Tarımın Gelişmesi İçin Marka Ürünlerin Yetiştirilmesine İhtiyaç Var

Yozgat Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar’ı ziyaret etti.Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Özdemir, yaptığı ziyarette Rektör Uçar ile, Yozgat’ta tarım ve...

Yozgat’ta Tarımın Gelişmesi İçin Marka Ürünlerin Yetiştirilmesine İhtiyaç Var
Yozgat Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar’ı ziyaret etti.

Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Özdemir, yaptığı ziyarette Rektör Uçar ile, Yozgat’ta tarım ve hayvancılığın nasıl geliştirileceği konusunda görüş alış verişinde bulundu.

Ziyaretlerinden dolayı Özdemir’e teşekkür eden Rektör Uçar, Bozok Üniversitesi’nin Yozgat’taki tüm kuruluşlarla olduğu gibi Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğü ile de işbirliği içinde olduğunu söyledi. Üniversitelerin bilgi ve bilim üretmenin yanında şehrin önceliklerine de rehber olma gibi bir misyonu olduğuna dikkat çeken Rektör Uçar, ”Tarım, Yozgat için ne kadar önemli ise üniversitemiz için de o denli önemlidir. Yozgat, Türkiye’de tarımsal potansiyeli yüksek olan illerin başında geliyor. İlimizde verimli topraklardan elde edilen ürünlerin en büyük sıkıntısı maliyetlerin yüksek olması, tarım ürünlerinin endüstriyel ürüne dönüştürülememesi ve tarımla uğraşan kesimin gelir düzeyinin artırılamamasıdır” dedi.

Resmi rakamlara göre ekonomisinin yüzde 77‘sinin tarıma dayalı olduğu Yozgat’ta, üniversite olarak her türlü organik bitkisel ve hayvansal üretimi gerçekleştirilmesine, tarımsal araştırma ve üretimde bilimsel çalışmaları ve teknolojiyi yakından takibi ile, bölgesel sorunlara çözüm üretmeye çalıştıklarını vurgulayan Rektör Uçar, “Tarımsal üretime yönelik araştırma ve eğitim çalışmaları yaparak, tarımsal üretimde kullanılan materyallerde kalite ve standardizasyon denetimleri yapabilecek alt yapıyı oluşturulmasında, bu alanda kurumsal ve bireysel talepleri karşılamak için ilgili kurum ve kuruluşlarla her türlü işbirliği içerisindeyiz” diye konuştu.

Tarım, Gıda ve Hayvancılık il Müdürü Ziyaattin Özdemir ise yaptığı açıklamada, Yozgat’ın marka ürünlere ihtiyacı olduğunu bu ürünlerden en önemlisinin ise Aspir bitkisi olduğunu belirterek, “Kalite, sağlık ve besin değeri açısından zeytinyağı ile eşdeğer olan aspir yağı için aspir bitkisi ekiminin yaygınlaşması ve endüstriyele dönüşmesi gerekiyor. Aspir, Yozgat açısından çok önemli bir bitkidir. Ege bölgesi için zeytin ne kadar önemli ise Yozgat içinde aspir o denli önemli bir ürüne dönüşebilir. Aspir, Yozgat’ın marka ürünü olabilir. Ayrıca Yozgat hububat ekiminde de önemli bir yere sahip. Buğday ile ekmeğimizi ve katma değeri yüksek gelir getiren endüstriyel ürün olarak makarna üretim tesislerinin kurulması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kadışehri Kabalı Projesinin hem Yozgat hem de Türkiye’ye örnek bir proje olduğu belirtilirken, Üniversite ve Tarım Gıda Hayvancılık İl Müdürlüğünün bu tür projelerin yaygınlaştırılması için işbirliği içerisinde olduğu vurgulandı. Hudutsuz Köy Projesi ile arazideki sınırlar kaldırılarak tek parça haline geldiği ve karlılık oranının arttığı ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48