Kivide Erken Hasat Uyarısı

Trabzon Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sabri Topbaş, kivide erken hasat yapılmasının zararlı olduğunu vurgulayarak kivi üreticilerini zamanında hasat yapmaları konusunda uyardı.Üreticilerin hasat zamanını belirleme konusunda İl...

Kivide Erken Hasat Uyarısı
Trabzon Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sabri Topbaş, kivide erken hasat yapılmasının zararlı olduğunu vurgulayarak kivi üreticilerini zamanında hasat yapmaları konusunda uyardı.

Üreticilerin hasat zamanını belirleme konusunda İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri’nden yardım almalarını isteyen Topbaş, kivide hasat zamanının meyve suyundaki suda çözünür kuru madde (S.Ç.K.M.) miktarına bakılarak belirlendiğini söyledi. “Bölge hasadın Ekim ayı sonu ile Kasım ayı başlarında yapılabileceği söylense de, unutmayalım ki hasadı meyvenin çeşidi, iklim faktörleri, rakım, yer-yöney gibi faktörler belirlemektedir” diyen Topbaş “Kivinin hasat edilebilmesi için suda çözünür kuru madde miktarının yüzde 7-9 arasında olması gerekir.Bu değerlerin altında yapılacak olan erken hasat sonucunda; meyvedeki kuru madde miktarının istenilen düzeye gelememesine, meyvede sulanmaya, meyvenin dış yüzeyinde buruşmaya, meyvede hızlı yumuşamaya,renk bozulmalarına, depolama süresinin kısalmasına, tat ve aromanın istenilen düzeyde olmamasına, dolayısıyla meyvenin dayanma süresinin azalmasına neden olur. Bunun sonucu da ürünün istenilen nitelik ve kalitede tüketiciye sunulma imkanını ortadan kaldıracaktır. Dolayısıyla bu ürünü satın alan tüketiciler erken hasadın meydana getirdiği bütün bu olumsuzluklarla karşılaştığında, bir daha kivi meyvesini satın almayacaktır. Bu da bölgemiz açısından önemli bir yer tutan kivi yetiştiriciliğine darbe vurmak demektir” dedi.

Topbaş, Trabzon merkez köylerinde ve ilçelerinde 7-10 Ekim 2013 tarihleri arasında yapılan ölçümler sonucunda kivideki kuru madde oranlarının yüzde 4,5-yüzde 5,2 ve yüzde 5,8 olduğunun tespit edildiğini ve bu değerlere bakıldığında kivi hasadının henüz gelmediğinin görüldüğünü söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER