Kuzulu, “29 Ekim’de Cumhuriyet Aydınlığına Eriştik”

Cumhuriyet’in 90’ıncı yaşı tüm yurtta olduğu gibi Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde debüyük bir coşku ve yoğun bir katılımla kutlandı.29 Ekim Cumhuriyet kutlamaları, saat 09.30’da ilçe kaymakamlığındaki tebrikat töreni ile başladı....

Kuzulu, “29 Ekim’de Cumhuriyet Aydınlığına Eriştik”
Cumhuriyet’in 90’ıncı yaşı tüm yurtta olduğu gibi Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde debüyük bir coşku ve yoğun bir katılımla kutlandı.

29 Ekim Cumhuriyet kutlamaları, saat 09.30’da ilçe kaymakamlığındaki tebrikat töreni ile başladı. İlçe Kaymakamı Aslı Aynaoğlu Kuzulu makamında tebrikleri kabul etti. Tebrikat töreni boyunca Atatürk Anıtı önünde bulunan mehteran takımı birbirinden güzel marşlarla Kapaklıları mest etti. Kaymakam Kuzulu daha sonra beraberindeki Garnizon Komutanı Üstteğmen Ferhat Kaanoğlu, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Karaağaç Belediye Başkanı Dr. Özkan Yücel, siyasi parti temsilcileri, Kapaklı Belediye Başkan Aday Adayları, kuurm amirleri, Belediye Başkan Yardımcıları, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlarla birlikte Cumhuriyet Yürüyüşü’ne katıldı. Kapaklı Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan yürüyüş, kutlama programının devam edeceği Kapaklı Stadı’nda son buldu.

Kapaklı’nın tarihinde ilk kez ilçe olarak kutladığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına halk büyük ilgi gösterdi. Cumhuriyet Yürüyüşü esnasında belediye hoparlörlerinden marşlarımız çalındı. Yürüyüşte açılan 40 metrelik dev Türk Bayrağı, Pınar Bulvarı’nda muhteşem bir görüntü oluşturdu. Vatandaşlar bu görsel şöleni hatıra olması işin cep telefonlarına kaydetmeye çalıştı. Yürüyüş sonunda Kapaklı Stadı’na giren Kaymakam Aslı Aynaoğlu Kuzulu ile Belediye Başkanı İrfan Mandalı tribünleri ve stadın çevresini dolduran vatandaşları selamlamayı ihmal etmedi. Kapaklı Stadı’nda gerçekleşen törene yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Kaymakam Aslı Aynaoğlu Kuzulu, Garnizon Komutanı Üstteğmen Ferhat Kaanoğlu ve Belediye Başkanı İrfan Mandalı tören alanında hazır bulunan öğrencilerin, vatandaşların ve protokolün Cumhuriyet Bayramını kutladı. Kapaklı Stadı’ndaki kutlamalar saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. İstiklal Marşı’nın hep bir ağızdan coşkulu bir şekilde okunmasınn ardından okulların tören geçişi gerçekleştirildi.

"NE KADAR ONURLANSAK AZDIR"

Tören geçişinin ardından Kaymakam Aslı Aynaoğlu Kuzulu günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptığı konuşmasında Türkiye’nin yeni yaşına her zamankinden daha coşkulu bir şekilde girdiğini söyleyerek "Türk Milleti olarak ne kadar onurlansak azdır” dedi. 600 yıldan fazla cihan devleti olarak dünyaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarının işgal edildiğini ve böylece Türk Milleti’nin tarihten silinmeye çalışıldığını kaydeden Kuzulu, “Mukaddes vatan topraklarının işgal edildiği dönemde ülke olarak birçok sıkıntıyla mücadele ettik. Ancak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasıyla başlayan kurtuluş mücadelesi sonunda 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet aydınlığına eriştik” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet’in gelecek nesiller için en büyük miras olduğunun altını çizen Kaymakam Kuzulu, “Bu mirasa sahip çıkmak en büyük görevimizdir. Bu uğurda eğitim vazgeçilmez temel değerdir” dedi. Konuşmasının devamında öğretmenlere seslenen Kuzulu, “En önemli iş size düşmektedir. Güncel ve özgür düşünen, tartışan, üreten ve paylaşmasını bilen özgür bireyler yetiştirmekle mükellefsiniz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; ‘Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir nesil’ yetiştirmelisiniz” diye konuştu.

Programın devamında öğrenciler tarafından günün anlam ve önemine ilişkin şiirler ve kompozisyonlar okunarak halk oyunları ekibinin performansları izlendi.

YANIKAĞIL İLKOKULU PLAKETLE ÖDÜLLENDİRİLDİ

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde kültürel etkileşim projeleri kapsamında AB ülkelerinden gelen öğretmen ve öğrencileri ağırlayarak ülke tanıtımına yaptıkları katkılardan dolayı Yanıkağıl İlkokulu Müdürü Ercan Küçük ve okul öğretmenlerine de Kapaklı Kaymakamı Aslı Aynaoğlu Kuzulu tarafından birer teşekkür plaketi takdim edildi. Kutlamalar lise öğrencilerinin halkoyunu gösterileri ile son buldu. Kutlama programı boyunca herhangi bir olumsuzluğa karşı bir 112 ekibi Kapaklı Stadı’nda hazır bekletildi. Kutlama sonunda kırmızı beyaz balonlar ve paraşütlü bayraklar mavi gökyüzünü süsledi. Minik öğrenciler saha içine süzülerek inen Türk Bayraklarını kapmak için adeta birbiriyle yarıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48