Çorlu Havaalanı’nın İşlevselliği Artırılacak

Çorlu Havaalanı’nın işlevselliğinin artırılması ile ilgili toplantı Çorlu’da yapıldı.Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası`nın ev sahipliğinde organize edilen, Çorlu Havaalanı’nın işlevselliğinin arttırılması konulu toplantı, Çorlu...

Çorlu Havaalanı’nın İşlevselliği Artırılacak
Çorlu Havaalanı’nın işlevselliğinin artırılması ile ilgili toplantı Çorlu’da yapıldı.

Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası`nın ev sahipliğinde organize edilen, Çorlu Havaalanı’nın işlevselliğinin arttırılması konulu toplantı, Çorlu Silverside Hotel`de, gerçekleştirildi.

Toplantıya Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişçi, Belediye Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç, Çorlu Kaymakamı Hulusi Doğan, Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Enis Sülün, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Metin Akgün, Anadolu Jet Genel Müdürü İbrahim Doğan, Havacılık sektörü temsilcileri, STK başkanları, davetliler ve basın mensupları katıldılar.

Toplantıda bir açılış ve selamlama konuşması yapan, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Metin Akgün; Çorlu’nun, Trakya’da bir geçiş noktasında olduğunu ifade ederek, Çorlu Havaalanı ile Çorlu’nun ve Tekirdağ’ın öneminin bir kat daha arttığını ve Çorlu için, hava yolu ile bu konumun avantajının, daha ileri seviyeye taşınması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Enis Sülün de konuşmasında, Çorlu Havalimanı’nın kullanımın yaygınlaştırılması ve işlevselliğinin artırılması ile ilgili olarak, bir araya gelindiğini, oda olarak, bölgenin genel menfaatleri doğrultusunda çalıştıklarını ifade etti. Sülün, “İnandığımız doğrulardan birisi de Çorlu’daki Havaalanı’nın kapasitesinin arttırılmasıdır. Biz buna, oda olarak özel bir önem veriyoruz. Havaalanımız bizim için, sadece iktisadi açıdan değil, bölgenin sosyal ve kültürel açıdan tanıtımı için de son derece önemli. Bu toplantıyla başlayan dönemde, bölgenin tek havaalanı olan Çorlu havaalanını, 7/24 hava trafiğine açmak için çalışacağız. Çorlu’yu markalaştırma çabası içerisindeyiz. Markalaşmış şehirler, hem iktisadi hem de sosyal açıdan öne çıkarlar.” dedi. dedi.

Toplantıda konuşan Vali Ali Yerlikaya, “Çorlu Havaalanı’nın merkezi bir konumda, Trakya’nın tek havaalanı. Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve bölgedeki diğer bütün lokasyonlara, ortalama 1 saat uzaklıkta. Zaten mekan planlaması yapılırken de bu hususa dikkat edilmiş. 1,6 milyon nüfusu olan Trakya’da, görev yaptığım geride kalan 1 yılda, Çorlu hava alanının fonksiyonel olarak değerlendirilemediğini görmek açıkçası beni şaşırtmıştır” dedi.

Tekirdağ’ın, birçok sorununun temelinde İstanbul’a yakın olmanın yattığını ifade eden Vali Yerlikaya, “Tekirdağ önemli birçok değeri, İstanbul sayesinde elde etmişken, bunun yanında olumsuzluk teşkil eden konular da bu yakınlıktan kaynaklanıyor. Çorlu havaalanının yerine, İstanbul'daki havaalanları kullanılıyor. Bu süreçte, bizler İstanbul’u kullanmak yerine, işlevselliği artırılmış kendi havaalanımızı kullanıp Türk Hava Yolları’nın önemli bir parçası olan, Anadolu Jet’e, sahip çıkalım. Farklı alternatiflerdeki uçuş imkanlarından yararlanalım. Tekirdağ; kara, deniz, demir ve hava yolu olmak üzere 4 ulaşımda da önemli. Şehrimizde ulaşımın gelişmesi ve gelişirken kalitesinin artması da bize bağlı. Şehrimiz tarım ve sanayinin yanı sıra, aynı zamanda da bir eğitim şehri. Anadolu’nun gerisinden, Ankara’nın ötesinden eğitim amacıyla bölgeye gelen öğrencilerimizin, havayolu tanıtımına da ihtiyacımız var.” dedi.

Anadolu Jet’in tanıtım filminin izlenmesinden sonra, Anadolu Jet Genel Müdürü İbrahim Doğan’ın yaptığı sunum ile toplantı sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48