Erken Teşhis İle Meme Kanserini Yendiler

Sivas Kanser Erken ve Tarama Teşhisi (KETEM) tarafından muayene edilen iki kadın erken teşhis sayesinde meme kanserini yendiler.Sivas Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren KETEM tarafından erken teşhis konulan ve kanser tedavisi...

Erken Teşhis İle Meme Kanserini Yendiler
Sivas Kanser Erken ve Tarama Teşhisi (KETEM) tarafından muayene edilen iki kadın erken teşhis sayesinde meme kanserini yendiler.

Sivas Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren KETEM tarafından erken teşhis konulan ve kanser tedavisi sonucu, kanseri yenen 2 kadın hasta ile düzenlenen basın toplantısında kanserde erken teşhisin önemine dikkat çekildi.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Levent Sağlam; Her 8 kadından, 1 tanesinde kanser görülmektedir. Bunu da sayıya vurduğumuzda ülkemizde yaklaşık 20 bin kadına her yıl kanser teşhisi konulduğu anlamına gelmektedir. Kanser sayı olarak bu kadar artmasına bağlı olarak önemi her geçen yıl daha da artmaktadır. Bundan dolayı kanserler mücadelede halkın bilinçlendirilmesi ve farkındalığın artırılması çok büyük önem arz etmektedir. Kanserle mücadelede en önemli nokta erken teşhis çünkü kanser çok geç teşhis edildiğinde geç evrelerde teşhis edilmiş oluyor. Bu nedenle yapılacak iş, başarı oranları maalesef düşük kalmaktadır” dedi.

Kanserde erken teşhisin önemine değinen Dr. Meltem Rüyam Demirkol ise; “Erken teşhisin insanların hayatına kattığı kalite konusunda biz halkımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Çünkü meme kanserinin bir avantajı vardır. Eğer biz kanseri minik kireçlenme safhasında saptarsak sadece takip ile en fazla koruyucu meme cerrahisi uygulanılarak kişinin hayatına yüzde yüz kalite katmamız mümkün. Erken teşhis olursa hastanede geçirdiği yatak ömrü azalacak, ilaçlı tedavinin dozu ve sayısı azalacak, ışın tedavisi almasına belki gerek kalmayacak” ifadelerini kullandı.

Erken teşhis edilerek meme kanserini yenen 57 yaşındaki Nermin Kuldemir’de çok rahat olduğunu sağlığının iyiye gittiğini ifade ederek, kemoterapi olduğunu ve ışın tedavisinden sonra sağlığına kavuşacağını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER