Umut Oran, Ab Bakanlığı’nın Bütçesine Onay Vermeyecek

CHP Ankara Milletvekili Umut Oran, “Bu sene AB Bakanlığı’nın bütçesine onay vermeyeceğim. AB Bakanı Egemen Bağış’ın belki Hırvatistan’da staj yapması için ek bir bütçe çıkartılması konusuna olumlu bakabiliriz” dedi.TBMM’de...

Umut Oran, Ab Bakanlığı’nın Bütçesine Onay Vermeyecek
CHP Ankara Milletvekili Umut Oran, “Bu sene AB Bakanlığı’nın bütçesine onay vermeyeceğim. AB Bakanı Egemen Bağış’ın belki Hırvatistan’da staj yapması için ek bir bütçe çıkartılması konusuna olumlu bakabiliriz” dedi.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, 3 Ekim tarihinin AB ile tam üyelik müzakerelerine başlamasının 8. yıldönümü olduğunu ifade eden ve Türkiye ile AB müzakerelerinin başlamasından bu yana 8 yıl geçtiğini, o tarihte doğan çocukların şimdi okullarda okuduklarını ve geçen 8 yılda hiçbir şey yapılmadığını söyleyen Umut Oran, “Üye olmak için kapatılması gereken 33 faslın sadece 1 tanesi kapatıldı. Türkiye Kopenhag kriterlerinden daha da uzaklaştı. Özellikle siyasal haklar noktasında Avrupa standartlarından iyice koptuk. Yargı bağımsızlığı alanında çok derin sıkıntılar var” açıklamasında bulundu.

Gezi Parkı olaylarında Türkiye’nin çok eleştiri aldığını belirten Umut Oran, “AK Parti ve sorumlu bakan bu ilerleme raporlarını dikkate almıyor ve kendi raporunu hazırlıyor ve ilan ediyor. Bu da dünyada hiçbir ülkede görülmemiş bir olay. Biz ekonomide ilk 10’a girelim diyoruz, gelir dağılımında kişi başına baktığınız zaman 90. sıradayız. Türkiye bugün dünyada en fazla tutuklu gazeteci bulunan 2. ülke konumunda. Türkiye’de özgürlük ve demokrasi açığı son derece tehdit edici durumda. AB Bakanlığı bu konuda görevini yapmıyor, 4 yıldır bir ilerleme yok. Bu sene AB Bakanlığı’nın bütçesine 'ret' oyu vereceğim, onaylamayacağım. AB’den sorumlu bakan polemik oluşturmaktan başka, ona buna laf yetiştirmekten başka bir şey yapmıyor. Kesinlikle bütçesini onaylamayacağım ama AB Bakanı Egemen Bağış’ın, görevini bırakır bırakmaz bilemem ama belki Hırvatistan’a staj yapması için ek bir bütçe çıkartılması konusuna olumlu bakabiliriz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48