Japonya Başbakanı: “tokyo'dan Kalkıp, İstanbul'a Geçip, Londra'ya Uzanan Hızlı Trenin Hayalini Birlikte Kuralım”

Marmaray’ın açılış töreninde konuşan Japonya Başbakanı Shinzo Abe, “Hadi şimdi de Tokyo'dan kalkıp, İstanbul'a geçip, Londra'ya kadar uzanan bir hızlı tren yolunun hayalini birlikte kuralım” dedi.Marmaray’ın açılışı nedeniyle...

Japonya Başbakanı: “tokyo'dan Kalkıp, İstanbul'a Geçip, Londra'ya Uzanan Hızlı Trenin Hayalini Birlikte Kuralım”

Marmaray’ın açılış töreninde konuşan Japonya Başbakanı Shinzo Abe, “Hadi şimdi de Tokyo'dan kalkıp, İstanbul'a geçip, Londra'ya kadar uzanan bir hızlı tren yolunun hayalini birlikte kuralım” dedi.

Marmaray’ın açılışı nedeniyle Üsküdar’da düzenlenen törende Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın ardından Romanya Başbakanı Victor Ponta bir konuşma yaptı. Romanya halkı adına tarihi bir ana tanıklık etmekten dolayı büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Ponta, Avrupa ve Asya'nın bu kez demiryolu ile birleştiğine dikkat çekerek, "Bu gerçekten de tarihi bir başarıdır. Burada muazzam bir projeden bahsediyoruz ve muazzam bir proje muazzam halklarla ve muazzam liderlerle gerçekleştirilir. Herhalde bütün Avrupalı başbakanlar böyle muhteşem bir projenin başında olmayı çok isterdi. Siz bir kez daha Avrupa ve Asya'yı birleştiriyorsunuz. Bir kez daha sizin sayenizde bu yeni dünyada bu iki kıta birleşiyor. Herhalde böyle bir kutlama için daha iyi bir gün düşünülemezdi. Bugün Cumhuriyet Bayramınız, sizi tebrik ederim" dedi.

Ardından kürsüye gelen Japonya Başbakanı Shinzo Abe ise, “Asya’nın doğusundan gelen ve tarihi geleneklere sahip olan bizler Asya'nın batısında yer alan sizlerin yaşadığı zorlukları çok iyi biliyoruz. Türkiye ve Türk halkının ebedi refah ve mutluluğunu temenni ediyorum. Cumhuriyetin 90. yıldönümü olan bu mutlu günde sizlerin 1.5 asırlık rüyası nihayet gerçek oldu. İçtenlikle tebrik ediyorum. Mayıs ayında Sayın Erdoğan ile görüştüğümde Tokyo ile İstanbul şehirleri olimpiyatlar için rekabet içerisindeydi. Biz o görüşmede kim kazanırsa kazansın kaybedenin kazananı destekleyeceğine söz vermiştik. Olimpiyatların Tokyo’da düzenlemesi kararının verildiği anda Başbakan Erdoğan herkesten önce yanıma geldi ve kutlamak üzere bana sarıldı. İşte o anda sizin gösterdiğiniz cesaret ve dostluk karşısında yürekten etkilendim. Bu defa Başbakan Erdoğan'ı kutlama sırası bende. Bu yıl Mayıs ayında Sayın Başbakan Marmaray projesinin ne kadar önemli olduğunu anlattı ve açılış törenine mutlaka katılmamı rica etti. Bugün burada bulunmaktan dolayı onur duyuyorum. Çünkü Sayın Başbakan'a olan sözümü tutmuş oldum” diye konuştu.

Abe, bütün dünyanın, projede çalışan Türk ve Japonların başarısından söz ettiğini ifade ederek, “Haritalara işlenecek ve nesiller boyu tarihe kalacak bir projenin ortağı olarak Japonya’yı ve Japon firmaları seçmiş olduğu için Türkiye'ye bir kez daha teşekkür ediyorum. Hadi şimdi de Tokyo'dan kalkıp, İstanbul'a geçip, Londra'ya kadar uzanan bir hızlı tren yolunun hayalini birlikte kuralım. Artık güçlü bir ekonomiye sahip olan Türkiye ile Japonya G20’nin iki dost ülkesidir. Mayıs ayında stratejik ortaklar olarak ülkelerimiz arasındaki işbirliğini derinleştirmeyi ve dünya için birlikte çalışmayı taahhüt ettik. Dünyaya barış ve istikrar getirmek için çalışan Japonya ve Türkiye Asya'nın iki kanadıdır. 150 yıllık rüyanın gerçekleştiği bu yıl doğu ile batıyı birleştiren İstanbul’a ayak bastığımda aklımda hep böyle düşünceler geçti” şeklinde konuştu.

Konuk başbakan sözlerini, Türkçe "Teşekkür ederim" diyerek tamamladı. Bakan Binali Yıldırım konuşmalarının ardından konuk başbakanlara Sultan II. Abdülhamit Han'ın 1881 yılında hazırlattığı ilk Marmaray projesinin eskizlerini içeren birer tablo hediye etti.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2015, 00:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48