Başbakan Erdoğan, Romanyalı Mevkidaşı Ponta İle Bir Araya Geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Romanya Başbakanı Victor Ponta ile bir araya geldi.Başbakan Erdoğan, Romanya Başbakanı Victor Ponta ile Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen...

Başbakan Erdoğan, Romanyalı Mevkidaşı Ponta İle Bir Araya Geldi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Romanya Başbakanı Victor Ponta ile bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan, Romanya Başbakanı Victor Ponta ile Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, yapılan görüşmenin içeriğine ilişkin bilgiler verdi. Erdoğan, “Tarım ekonomi, enerji ve kültür alanlarında anlaşma ve belgeler imzalamıştık. Karşılıklı olarak bu önemli adımları attığımız için duyduğum memnuniyeti bir kez daha vurgulamak istiyorum. Romanya ile tarihe dayanan köklü ilişkilerimizi bugün stratejik ortaklık ve NATO müttefikliği içerisinde sürdürüyoruz. Siyasetten, ekonomiye, tarımdan kültüre, enerjiden savunmaya kadar çok çeşitli alanlarda fevkalade yakın bir işbirliği içerisindeyiz” dedi.

Romanya’nın Türkiye’nin AB sürecine her zaman destek verdiğini hatırlatan Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacmine dikkat çekti. Erdoğan, “Romanya AB sürecimize destek veren ülkeler arasında yer alıyor. Şunu önemle vurgulamak isterim ki Romanya bizim balkanlardaki en büyük ekonomik ortağımızdır. Geçtiğimiz yıl itibariyle Romanya ile ikili ticaret hacmimiz 6 milyar dolara ulaştı. Romanya’da çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 7 bin civarında firmamız mevcut. Bütün bu veriler Romanya ile olan ilişkilerimiz şuanda bulunduğu seviyeden çok daha ileri seviyeye götürülmesi bakımından son derece ümit vericidir” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, “2007’de Romanya’ya yaptığım ziyaret sırasında ticaret hacmimizi 10 milyar dolara yükseltme hedefi belirtmiştik. Bugünde bu anlayışımızı aynı bu hedefimizi heyecanla koruyoruz. Bu hedefi gerçekleştirmek doğrultusunda her iki tarafta da güçlü bir siyasi irade bulunduğunu burada da ifade etmek durumundayım. Beşeri ilişkilerimiz de mevcut durumu da bizim açımızdan çok önemlidir. Keza Romanya’da sayıları 18 bini bulan vatandaşımız ve 70 bin civarında soydaşımız bulunmaktadır. Bunlar iki ülke arasında insani ve kültürel bir köprü oluşturuyor” dedi.

Bükreş’teki Türklerin ibadethane için yaptıkları arsa talebinin de değerlendirildiğini belirten Erdoğan, “Bu noktada özellikle Roman makamlarının azınlıklara yönelik yapıcı tutumunu takdirle karşıladığımızı ifade etmek istiyorum. Gerek Bükreş’te şuanda orada yaşayan soydaşlarımızın inançlarını yerine getirme noktasındaki ibadethane noktasında, mabet noktasındaki arsa taleplerine değerli mevkidaşım Victor Ponta orada gerekli çalışmayı yapıp kendilerinin uygun gördüğü yeri kendilerine tahsisi için gerekli adımları atmış bulunuyorlar. Ve gerek Köstence’de gerekse de Bükreş’te faaliyet gösteren Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri ile İstanbul’daki Dimitrie Cantemir Kültür Merkezi halklarımız arasındaki dostluk ilişkilerini daha da pekiştirilmesine katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48