Bakan Yıldız, Fransa Sanayi Ve Kalkınma Bakanı Montebourg İle Bir Araya Geldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Rüzgar, su, jeotermal gibi kaynakların 2015 yılının sonuna kadar işletmeye alınması halinde teşvik kapsamında olacaklarını ve alım garantisi altında olacaklarını belirlemiştik. Bakanlar...

Bakan Yıldız, Fransa Sanayi Ve Kalkınma Bakanı Montebourg İle Bir Araya Geldi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Rüzgar, su, jeotermal gibi kaynakların 2015 yılının sonuna kadar işletmeye alınması halinde teşvik kapsamında olacaklarını ve alım garantisi altında olacaklarını belirlemiştik. Bakanlar Kurulu yetkisiyle bunu 2020 yılına kadar uzatmak için mutabık kaldık” dedi.

Bakan Yıldız, Fransa Sanayi ve Kalkınma Bakanı Arnaud Monteburg ile Devlet Konukevi'nde bir araya geldi. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Bakan Yıldız, enerji sektörü ile ilgili konuları değerlendirdiklerini belirterek, Fransa’nın enerji alanında büyük firmaların temsilcileri ile geldiğini söyledi. Yenilenebilir enerji, alternatif güç kaynaklarının da görüşmede gündeme geldiğini kaydeden Bakan Yıldız, Fransa'nın Türkiye'nin kurulu gücü kadar nükleer kurulu gücü olduğunu hatırlattı. Yıldız, yeni açıklanan Orta Vadeli Program’da (OVP) doğalgaz ve petrol araştırmalarının hızlandırılması ve teşviklerle ilgili olarak, “Rüzgar, su, jeotermal gibi kaynakların 2015 yılının sonuna kadar işletmeye alınması halinde teşvik kapsamında olacaklarını ve alım garantisi altında olacaklarını belirlemiştik. Bakanlar Kurulu yetkisiyle bunu 2020 yılına kadar uzatmak için mutabık kaldık. Bakanlar Kurulu’na yazımızı yazdık, müracaatımızı yaptık. Gerek yerli kaynaklardan, gerekse yenilenebilir enerji kaynaklarına 2020 yılının sonuna kadar işletmeye almış olmaları halinde yine bu rakamların devam edeceğini bildirdik” diye konuştu.

OVP’nin gerçekçi olduğunu vurgulayan Yıldız, 60 milyar dolarlık enerji ithalatının 33-34 milyar dolarlık kısmının ulaşım sektöründe ve binek araçlarda kullandığını kaydederek, “Bu anlamda daha tasarruflu kullanarak cari açığa her bir vatandaşımızın yaklaşık 18 milyon adet aracı vasıtasıyla katkıda bulunabileceğine inanıyorum. 48 milyar dolarlık rakamı her birimizin azaltması lazım. Yerli kaynaklarımıza daha çok yöneleceğimiz bir 2014 yılı diliyorum” dedi.

Bakan Yıldız, doğalgaz ve petrol aramalarındaki artışla ilgili olarak, enerji sektörünün Türkiye ekonomik büyümesinin iki katını hedeflediğini söyledi. Bakan Yıldız, nükleer enerji ile ilgili olarak üretime alma ile ilgili tarihte bir sarkma olmayacağını da vurguladı.

Konuk Bakan Montebourg ise, görüşmede devletlerarası, şirketlerin işbirliği ve şirket-devlet işbirliğini ele aldıklarını ifade ederek, Sinop’un önemine dikkat çekti. Montebourg, ilişkilerde yepyeni bir sayfa açıldığının altını çizerek, “Enerji Türkiye ve Fransa’da gelişen bir sektör. Enerji sektöründe iki ülke birbirine yakın bir işbirliği içinde olacak” ifadelerini kullandı.

Fransız şirketlerinin Türkiye’deki yatırımlarının yoğun olduğunu ifade eden Montebourg, yatırım projeleri ile ilgili katılımlarını daha da arttırmak istediklerini kaydederek, “Elektrik, kömür santrali inşaatı, yenilenebilir enerji alanlarında yatırımlarımızı ve Türkiye’deki adaylıkları arttırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Ticari hacimle ilgili soruya cevap vermeyen Montabourg, hedeflerinin karşılıklı yatırımları arttırmak olduğunun altını çizerek, ortak stratejiler gerçekleştirebileceklerini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER