Bakan Yazıcı Ağrı'da

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Bir darbe teşebbüsünü yargı konusu yapabilmiş olan Türkiye, demokrasi yolunda büyük hamle kat etmiştir” dedi.Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bir dizi inceleme ve temaslarda bulunmak...

Bakan Yazıcı Ağrı'da
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Bir darbe teşebbüsünü yargı konusu yapabilmiş olan Türkiye, demokrasi yolunda büyük hamle kat etmiştir” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bir dizi inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Ağrı'ya geldi. Özel uçak ile Ağrı'ya gelen Bakan Yazıcı, Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan, Ağrı Belediye Başkanı Hasan Arslan ve protokol üyeleri tarafından karşılandı. Valilik önünde küçük bir kızın verdiği çiçeği kabul eden Yazıcı, daha sonra tören mangasını selamladı. İl protokolü ve partililerle tek tek tokalaşan Bakan Yazıcı, Valilik Şeref Defteri’ni imzalayarak kendisine verilen hediyeleri kabul etti. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Yazıcı, Tüketici Kanun Tasarısı’nın yıl sonuna kadar yasalaşmasının sağlanacağını söyledi. Yazıcı, “Tüketici Kanun Tasarımız, 87 maddeden oluşuyor. Meclis kapanmadan önce Bakanlar Kurulu'nda tartışıldı. Meclise intikali sağlandı ve ilgili komisyonla görüşüldü. Meclis genel kurulunda da ilk sırada mecliste görüşülecek, müzakere edilerek, yasalaşması sağlanacak önemli tasarılarımızdan biridir. Sanırım sene sonuna varmadan bütçe görüşmeleri yoğunluğu başlamadan inşallah bu kanunu meclisten geçiririz. Orta vadeli programda kredi kartlarına getirilen limit hakkında da şunu söyleyebilirim; o bir öneri aşamasında, o alan disipline edilmeye muhtaç. Frenleyici ve tüketim konusunda insanları daha bilinçlendirmeye götürecek bir uygulama ve yararlı olacağını düşünüyorum. Hepimiz tüketici konumundayız ama tüketicinin harcamalar noktasında bilinçli olması gerekir. Yapılan orta vadeli düzenleme de tüketiciyi bilinçlendirmeye dönük uygulamalardır” dedi.

Balyoz Davası kararlarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Yazıcı, “Türkiye’de herhalde insanların en çok konuştuğu konulardan birisi budur. ‘Adalet mülkün temelidir.’ Adalet kanunlar için vardır, düzeni korumak ve yargı elçiliği dediğimiz görevi ve o düzeni teşhis etmek, düzene göre yargı yaptırımı uygulamaktır. Elbette ki önemli bir dava, davayı çok değişik açılardan irdelemek mümkündür. Sonuç itibarı ile yapılan her faaliyet bir sonuç ortaya koyacaktır. O faaliyet öznesi durumunda bulunan insanları ayrı tutarak bir bütün içinde baktığımızda Türkiye’de ilk defa bu boyutta bir yargılama yapılıyor. Elbette ki bu dava dolaysıyla hüküm giymiş olanların ne olursa olsun hüküm giymesini hiç kimse arzu etmez. Bir mahkeme kararı ile hapse düşme ve onun yakını olmayı hiç kimse istemez. Demokratik ilerlemede dolayısıyla bu boyutta niteliklerin göz önünde bulundurduğumuz zaman Türkiye’nin demokrasi yürüyüşü olarak önemli bir kazanım yaptığını düşünüyorum. Bir darbe teşebbüsünü yargı konusu yapabilmiş olan Türkiye, demokrasi yolunda büyük hamle kat etmiştir. Bana göre baş göz kırmadan kurallara dikkat etmek suretiyle gerçekleştirdiğimiz bu konuda inşallah yanlışlık olmamıştır. Hayırlı olmasını diliyorum. Üzücü olan bir durumdur ama kazanımlar hepimizin kazanımıdır. Demokrasi daha da yükselmiştir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Valilik ziyaretinden sonra sırasıyla belediye ve AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Bakan Yazıcı, daha sonra şehirler arası otobüs terminalinin açılış törenine katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER