Adalet Bakanı Ergin'den 'açık Görüş' Açıklaması

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, hükümlü ve tutuklulara 17-21 Ekim tarihleri arasında 5 gün açık görüş yaptırılacağını belirterek, "Müdürlük teşkilatı bulunmayan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara ise...

Adalet Bakanı Ergin'den 'açık Görüş' Açıklaması
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, hükümlü ve tutuklulara 17-21 Ekim tarihleri arasında 5 gün açık görüş yaptırılacağını belirterek, "Müdürlük teşkilatı bulunmayan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara ise 17-19 Ekim tarihleri arasında ve cumhuriyet başsavcılıklarının görüşü alınarak kurum tarafından belirlenecek bir günde yapılmak suretiyle 3 gün süre ile açık görüş yaptırılacaktır" dedi.

Adalet Bakanı Ergin, 'Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik'in 2. Bölümü 'Bayramlarda ve özel günlerde açık görüş' alt başlıklı 15. maddesi gereğince kapalı ceza infaz kurumlarında Kurban Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla belirlenen esaslar ve açık görüş günlerini açıkladı. Açık görüş süreleri hakkında bilgi veren Ergin, "Adana E Tipi, Ankara 1 ve 2 Nolu L Tipi, Alanya L Tipi, Antalya E ve L Tipi, Balıkesir L Tipi, Bursa E Tipi, Çorum L Tipi, Denizli D Tipi, Eskişehir H Tipi, Gaziantep E Tipi, İzmir-Buca Kapalı, Kocaeli 1 ve 2 Nolu T Tipi, Maltepe 2 ve 3 Nolu, L Tipi, Mersin E Tipi, Osmaniye T Tipi, Sakarya L Tipi, Silivri 1, 2, 3, 5, 6, 7 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumları'nda kalan hükümlü ve tutuklulara 17-23 Ekim tarihleri arasında olmak üzere 7 gün açık görüş yaptırılacaktır" dedi.

Diğer bütün ağır ceza merkezi ve müdürlük teşkilatı bulunan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 17-21 Ekim tarihleri arasında olmak üzere 5 gün açık görüş yapılacağını söyleyen Ergin, "Müdürlük teşkilatı bulunmayan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara ise 17-19 Ekim tarihleri arasında ve cumhuriyet başsavcılıklarının görüşü alınarak kurum tarafından belirlenecek bir günde yapılmak suretiyle 3 gün süre ile açık görüş yaptırılacaktır. Sayıları ve konumları değerlendirilmek suretiyle adli suçlardan hükümlü ve tutuklular ile örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklular için ayrı gruplar oluşturulup, her grubun görüş günleri ve saatleri cumhuriyet başsavcılıkları ile kurum idareleri tarafından tespit edilecektir. Bu grupların aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde birlikte bulundurulmaması sağlanacaktır" ifadelerini kullandı.

Hükümlü ve tutukluların belgelendirmek suretiyle sadece anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşleriyle görüştürüleceğini belirten Ergin, hükümlü ve tutuklular ile görüşmek isteyen kişilerin akrabalık durumlarını nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen resmi belge ile ispatlamalarının gerekli olduğunu bildirdi. Ergin, "Ancak, anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşi olmayan hükümlü ve tutukluların üçüncü dereceye kadar olan akrabalarından en çok üç kişiyle önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi kaydıyla görüşme yapmaları sağlanacaktır. Ancak, bu fıkra hükmü ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükümlüler hakkında uygulanmayacaktır" dedi.

Ergin, hükümlü ve tutuklu sayısının verilen açık görüş günü sayısına bölünmesi suretiyle görüş gününe kadar grupların oluşturulacağını bildirerek, "Her grubun görüşü günü ve saatleri, ailelerine bildirilmek üzere hükümlü ve tutuklulara tebliğ edilecek, hazırlanan program ayrıca koğuşlara ve ziyaretçilerin görebileceği uygun yerlere asılmak suretiyle her ziyaretçinin ziyaret gününde ceza infaz kurumuna gelmesi sağlanarak izdiham önlenecektir. Her grubun açık görüşü bittikten sonra görüş yerinde bulunan hükümle ve tutuklular, görevliler nezaretinde dikkatli bir şekilde arandıktan sonra koğuş odalarına götürülerek burada sayılacak, kimlikleri fotoğraflı belgelerle kontrol edildikten ve grup mevcudunun tam olduğunun anlaşılmasından sonra ziyaretçilerin kurum dışına çıkmasına izin verilecektir" değerlendirmesinde bulundu.

"HER TÜRLÜ ÖNLEM ALINACAK"

İzdihamı, firar ve karışıklıkları önlemek, disiplin ve düzeni sağlamak için cumhuriyet başsavcılığı ve kurum yönetiminin zabıta ile işbirliği yaparak gerekli her türlü önlemi alacağını belirten Ergin, görüş mahallinde yeteri kadar dış güvenlik görevlisinin gözlemci olarak bulundurulacağını dile getirdi. Ergin, açık görüşlerin ceza infaz kurumunun oda ve eklentileri dışında bu iş için ayrılmış özel bölümünde, bulunmadığı takdirde ceza infaz kurumu müdürünün uygun göreceği yerde yaptırılacağını ifade etti. Ergin, "Açık görüşler, görüş süresi yarım saatten az ve bir saatten fazla olmamak kaydıyla 09.00-17.00 saatleri arasında yaptırılacaktır. Ziyaret süresi, görüşmenin fiilen başladığı andan itibaren işleyecektir. Bu ziyaretin aynı haftada yapılması gereken ve önceden belirlenen kapalı görüş veya aylık açık görüş günü ile çakışması halinde hükümlü ve tutukluların yazılı talebine göre kapalı görüş, aylık açık görüş veya Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik'in 15. maddesi uyarınca Kurban Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle verilen açık görüş yaptırılacaktır" dedi.

Belirtilen gün ve saatler dışında görüşün yaptırılamayacağını bildiren Ergin, bir defa görüş yapan hükümlü ve tutuklular ile ziyaretçilere herhangi bir nedenle ikinci defa izin verilmeyeceğini belirtti. Bakan Ergin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Kamuoyunda yanlış anlaşılma, tartışma ve polemiklere neden olduğundan kapalı ceza infaz kurumlarında açık görüşü izlemek, röportaj yapmak, görüntülemek veya fotoğraf çekmek üzere başvuruda bulunan yazılı ve görsel basın kuruluşları ile mensuplarına izin verilmeyecektir. Açık görüş nedeniyle ziyarete gelen hükümlü ve tutuklu yakınlarına işyurdu bütçesinin gider tablosunda belirtilen temsil ve tanıtma giderleri bölümünden (03-06) harcama yapılarak, günün anlam ve önemine yaraşır ikramda bulunulacaktır. Bilgi edinilmesini, keyfiyetin yargı çevrenizdeki cumhuriyet başsavcılıkları ile cumhuriyet savcılarına, kurum idarelerine bildirilmesini ve bu genelge esaslarına göre uygulama yapılmasını, aksine davranışların yasal sorumluluk gerektireceğinin bilinmesini önemle rica ederim."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER