Alternatif Ürün Çiftçiyi Sevindirdi

Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Türkmen, Niğde’de uygulanan alternatif tarım uygulaması kapsamında Niğde ekonomisine 16 Milyon Lira tarımsal hasıla kazandırıldığını söyledi.Türkmen, 2013 yılında uygulanan Valilik...

Alternatif Ürün Çiftçiyi Sevindirdi
Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Türkmen, Niğde’de uygulanan alternatif tarım uygulaması kapsamında Niğde ekonomisine 16 Milyon Lira tarımsal hasıla kazandırıldığını söyledi.

Türkmen, 2013 yılında uygulanan Valilik İl Özel İdare Kaynaklı Alternatif Ürün Projeleri ve Patates üretim alanları ile gerçekleşen fiyatlar konusunda açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz yıla göre Niğde’de patates ekiliş alanlarında yaklaşık olarak yüzde 40 oranında azalma olduğunu belirten Türkmen şunları anlattı: “Daha önceleri patates ekilen tarlaların bir kısmına Niğde Valiliği İl özel İdare Kaynaklı Alternatif Ürün Projesi kapsamında dağıtımı yapılan tohumlarla ; Kuru Fasulye, Nohut, Yonca, Silajlık Mısır, Yağlık Ayçiçeği, Çerezlik Kabak Çekirdeği, Karpuz gibi ürünler ekildi. Alternatif ürün Projesi kapsamında bin 41 Çiftçi tarafından bu ürünlerden ilimiz genelinde 26 bin dekar alanda üretim yapıldı. Uygulanan bu proje sayesinde ilimiz ekonomisine yaklaşık olarak 16 Milyon Lira Tarımsal Hasıla kazandırıldı”

Bu projeyle arazilerde ürün çeşitliliğinin arttığını ve toprakların dinlendirildiğini vurgulayan Türkmen: “ Bu projeler ile arazilerde hem ürün çeşitliliği arttı. Hem topraklarımız dinlendirildi. Hem de ürünler iç ve dış pazarda yüksek fiyattan alıcı buldu. İlimiz genelinde gerek Patates ve gerekse diğer alternatif ürünler ekilmesi gerektiği kadar ekildiği için bu ürünlerde ürün fazlalığı da oluşmadı. Netice itibariyle çiftçilerimiz bu sene gerek Patates ürünü gelirinden ve gerekse diğer alternatif ürünlerin gelirinden memnunlar” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48