Nevşehir Üniversitesi’nin İsminin Değiştirilmesi

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur, Nevşehir Üniversitesi’nin isminin Hacıbektaş Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesini yanlış bulduklarını söyledi.Uğur düzenlediği basın toplantısında,...

Nevşehir Üniversitesi’nin İsminin Değiştirilmesi
Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur, Nevşehir Üniversitesi’nin isminin Hacıbektaş Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesini yanlış bulduklarını söyledi.

Uğur düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Demokratikleşme Paketi hakkın da değerlendirmelerde bulundu. Paketin açıklanmasının ardından ilk tebriğin AB ve ABD’den gelmesinin oldukça manidar olduğunu ifade eden Uğur: “Paketin içeriğine bakıldığında başta baş örtüsü olmak üzere bir iki olumlu maddeler paketin arasına serpiştirilmiş olarak gözükse de paketin genel içeriği ile ilgili halkımızın dikkatini dağıtmak olarak ince bir taktik uygulanmıştır” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı pakette yer alan; başta ilkokullarda okunan Öğrenci Andının kaldırılması olmak üzere, Türk Alfabesine x, w, g harflerinin girmesi, özel eğitim kurumlarında Kürtçe eğitimin başlatılması konularının Türklüğü direk olarak hedef aldığını belirten Uğur: “Diğer taraftan paketteki maddelere baktığımızda paketin içeriğine uzun bir zamandır müdahil olan mihraklara ‘acele etmeyin devamı gelecek’ mesajı verilirken, Başbakan Erdoğan’ın 11 yıldır bir türlü çözmek istemediği baş örtüsü mağdurlarının taleplerini de bölücülerin talepleri ile eş tutarak yıllardan sonra, tarihin asla affetmeyeceği demokrasi paketinin içinde çözüme götürmesi de manidar olarak görülmüştür” dedi.

Demokratikleşme Paketi içerisinde Nevşehir Üniversitesi’nin isminin Hacıbektaş Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesini de değerlendiren Uğur, Nevşehirli vatandaşların uzun yıllardır şehirlerine bir üniversite kurulması için mücadele ettiğini ve bu konuda şehirdeki tüm kesimlerin çeşitli bağışlarda bulunduğunu vurguladı. Nevşehir’e 2007 yılında kurulan Nevşehir Üniversitesi’nin Türkiye’de son kurulan üniversiteler arasında yer aldığını hatırlatan Uğur: “Kısacası kendi imkanları ile bugünlere gelen eli mahkum Nevşehir Üniversitesi’ni kurmak zorunda kalan AK Parti Hükümeti Nevşehir Üniversitesi’nin ismini siyasi hedefleri uğruna değiştirme kararı almıştır. Her başlıkta ileri demokrasi diyen iktidar, Nevşehir Üniversitesi’nin ismini değiştirmeyi düşünmeden önce Nevşehir halkının, üniversiteye ciddi katkılar yapmış hayırseverlerin onayını, görüşünü almamış ve kararını açıklamıştır. Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında çok büyük emekleri olan, başta Nevşehir Halkı olmak üzere ülke insanımız Hünkar Hacıbektaş-ı Veli olarak gönlünde İslami tahtı olan, Alevîliğin fikrî kök olarak uzandığı Pîr-i Türkistan Ahmed-i Yesevî’nin Türk halk İslâm’ı anlayışında görev alan İslam velisinin altı yıldan sonra Nevşehir Üniversitesi’ne adının verilmesini doğal olarak samimi bulmuyoruz. Türk Eğitim-Sen olarak, Hacıbektaş- ı Veli hazretlerinin bir Üniversiteye isminin verilmesine ihtiyacı olmaması ile birlikte İslam velisinin siyasete alet edilmesini kınıyoruz. Hacıbektaş- ı Veli Üniversitesi olması halinde, AK Parti hükümetinden İslam velisinin felsefesine uygun zeminleri seferber etmesi ve yaratmasını da Nevşehir halkı ve ülke insanlarımızla paylaşmasını bekleriz. Sonuç olarak Andımızı kaldıran, Türklüğümüzü hedef alan, terör örgütünün taleplerini baş örtüsü ile sıvayan, Hacıbektaş Veli hazretlerini siyasete alet eden çarpık anlayışı kınıyor ve protesto ediyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48