Yatağan'da Camiler Ve Din Görevlileri Haftası Kutlamaları

1 ile 7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında Yatağan GELİ Sosyal Site Tesisleri Salonu'nda Prof. Dr. Nevzat Aşık'ın konuşmacı olarak katılımı ile “Cami, Kadın ve Aile” konulu konferans düzenlendi....

Yatağan'da Camiler Ve Din Görevlileri Haftası Kutlamaları
1 ile 7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında Yatağan GELİ Sosyal Site Tesisleri Salonu'nda Prof. Dr. Nevzat Aşık'ın konuşmacı olarak katılımı ile “Cami, Kadın ve Aile” konulu konferans düzenlendi. Yatağan İlçe Müftüsü Şahabettin Yılmaz konferansta ilk inananın da, ilk şehidin de kadın olduğunu belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl 1 ile 7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Yatağan İlçe Müftülüğü tarafından Prof. Dr. Nevzat Aşık’ın konuşmacı olarak katıldığı “Cami, Kadın ve Aile” konulu konferans düzenlendi. Sunumunu Yatağan Merkez Aşağı Camii İmam Hatibi Üzeyir Yıldırım’ın yaptığı konferansa Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, AK Partili Muğla İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Şahbaz, AK Parti Yatağan İlçe Başkanı Mustafa Toksöz, Yatağan Müftüsü Şahabettin Yılmaz, Kavaklıdere Müftüsü Kadir Küçük, Yatağan Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Gürsel Topal, Yatağan Ziraat Odası Başkanı Şenyüz Buğday, Yatağan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu, YEAŞ İşletme Müdürü Ali Değirmecioğlu, Ensar Vakfı Yatağan Şube Başkanı Cemil Çamcı, Diyanet Sen Yatağan İlçe Temsilcisi Erdem Teke ve Yatağan’da görev yapan din görevlileri ile aileleri katıldı. Halktan katılımın az olduğu gecede Merkez Aşağı Camii Müezzin Kayyumu Süleyman Bayram tarafından Kur’an-ı Kerim tilâveti yapıldı. Kuran tilâveti sonrası Yatağan Müftüsü Şahabettin Yılmaz tarafından açılış konuşması yapıldı. Müftü Yılmaz, bayanların da cemaatle birlikte Cuma Namazı kılma talepleri olduğunu belirterek; “Hayatımızın her anında olan kadınlarımızın camilerimizde daha fazla olması gerekiyor. Bunun gerçekleşmesi için hepimizin çalışması gerekiyor. Kadına emek vermek geleceğe emek vermektir. Diyanet İşleri Başkanlığımız Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın bu yılki temasını “Cami, Kadın ve Aile” olarak belirlemiştir. Camilerimizin kapılarına kadınlarımıza açma vakti geldi. Toplantımıza katılan herkesin haftasını kutluyorum” şeklinde konuştu. Müftü Şahabettin Yılmaz tarafından açılış konuşmasının ardından yardım ve destekleri için Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık’a, YEAŞ İşletme Müdürü Ali Değirmecioğlu’na, GELİ Sosyal Site Lokali İşletme Sorumlusu Erol Can’a ve emekli Mehmet Topaloğlu’na birer plâket verildi.

Müftü Yılmaz’ın konuşmasının ardından konuşma yapan Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, inançsız insanının ota benzediğini belirterek; “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yardımlarımız ve uyumlu çalışmamız devam edecektir” dedi.

“Cami, Kadın ve Aile” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Nevzat Ateş; “Peygamber efendimizden önce kadının hiçbir değeri yoktu. İslâm’da kadının yeri de erkeğin yeri kadardır. Yerden kasıt kapladığı alansa bu bambaşka bir şeydir.

İslâm’da kadın sanıldığı gibi yüceltilmez de yerilmez de tıpkı erkeğin yüceltilmediği ve yerilmediği gibi. İslam cinsler, ırklar, kişiler üzerinden hareket etmez. İslâm’ın ilk yaşandığı dönemde kadınların maldan farksız olduğu düşünülürse İslâm’ın getirdiği kurallarla kadın o anki olduğu yerden çok üste çıkarılmıştır. O döneme göre İslam kadını yüceltmiştir. Sonradan amaç bulunulan sosyal yaşantıya ve zaman dilimine göre kadının hakları iade edilmeye devam edilmiştir. Günümüzde de camileri Resulullah dönemindeki durumuna getirmeliyiz. Bunun içinde kadınlarımızın destekleri ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48