Bodrum'da ‘kurtuluş Seyrine’ Büyük İlgi

Muğla’nın Bodrum ilçe Belediye Başkanlığı tarafından Ege Üniversitesi Rektörlüğü işbirliğinde Cumhuriyet'in kuruluşunun 90. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde Ege Üniversitesi Klasik Türk...

Bodrum'da ‘kurtuluş Seyrine’ Büyük İlgi
Muğla’nın Bodrum ilçe Belediye Başkanlığı tarafından Ege Üniversitesi Rektörlüğü işbirliğinde Cumhuriyet'in kuruluşunun 90. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde Ege Üniversitesi Klasik Türk Müziği Korosu tarafından "Kurtuluş Seyri" konseri verildi.

Ege Üniversitesi Klasik Türk Müziği Korosu’nun 75 kişilik kadrosu tarafından, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm yaşamını konu alan, anlatım ve görsellerle desteklenmiş konserin Yrd. Doç. Dr. Soner Akşehirli'nin yazıp sunduğu, Öğretim Görevlisi Halil İbrahim Yüksel'in hazırlayıp yönettiği konser Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği'nde gerçekleşti. Mustafa Kemal Atatürk'ün doğumundan ölümüne kadar tarihe geçen olayları ve hayatını fotoğraf sunumları eşliğinde anlatan konserde Ege Üniversitesi Klasik Türk Müziği Korosu konser alanını dolduran izleyicilere Klasik Türk Müziği ziyafeti sundu. Atatürk'ün sevdiği eserlerin de yer aldığı ve duygusal anların yaşandığı konsere Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Orman, Bodrum Belediyesi Meclis Üyeleri ve yaklaşık 800 kişi katıldı. Konserin finalinde çalınan 10. Yıl Marşı'na izleyenlerin de coşkulu şekilde eşlik etmesiyle Bodrum Kalesi'nde unutulmaz bir gece yaşandı.

"Kurtuluş Seyri" konseri başlamadan önce bir konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon şunları söyledi; “Cumhuriyet kelimesi ağzımızdan çok kolay çıkıyor ama içerdiği anlamlar çoktur. Cumhuriyet ümmetçilikten kurtulup birey olmaktır, bunu asla unutmamalıyız. Bireysel hak ve özgürlüklerimizi, kendimizi savunmaktır Cumhuriyet. Cumhuriyet'in olmadığı bir yerde kendimizi dahi savunamayız. 90. yılını kutladığımız Cumhuriyet'imize nice doksanıncı yıllara diyerek sıkı sıkı sarılıp sahip çıkmalıyız”dedi.

Konuşmanın ardından Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon bu anlamlı konseri hazırlayan ve yöneten Öğretim Görevlisi Halil İbrahim Yüksel'e gecenin anısına bir teşekkür plaketi verdi.

İki bölümden oluşan konserin sonunda ise Bodrum Belediyesi Başkan Vekili Taner Uslu sahneye çıkarak, Ege Üniversitesi Rektörlüğü ve Bodrum Belediyesi Türk Musikisi Derneği adına Türkan Demiröz ve Selçuk Mulucan’a birer teşekkür plaketi takdim etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48