Mehmet Bal’ın ‘türk Kurtuluş Savaşı Ve Cumhuriyet’ Adlı Resim Sergisi Açıldı

Mersin’in Tarsus ilçesinde ressam Mehmet Bal, ‘Türk Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet' adlı resim sergisi törenle açıldı.Mehmet Bal Sanat Galerisi’nde açılışı yapılan resim sergisine Tarsus Kaymakamı Hasan Göç, Tarsus Belediye Başkanı...

Mehmet Bal’ın ‘türk Kurtuluş Savaşı Ve Cumhuriyet’ Adlı Resim Sergisi Açıldı
Mersin’in Tarsus ilçesinde ressam Mehmet Bal, ‘Türk Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet' adlı resim sergisi törenle açıldı.

Mehmet Bal Sanat Galerisi’nde açılışı yapılan resim sergisine Tarsus Kaymakamı Hasan Göç, Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, oda ve dernek başkanları, muhtarlar ve çok sayıda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Tarsus Belediyesi tarafından Cumhuriyetin 90. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında açılan serginin açılış konuşmasını yapan ressam Mehmet Bal, bu serginin eşi benzerinin Türkiye’de yapılmadığını söyledi.

Ressam Bal, serginin aslının bir kitaba dönüştürüldüğünü ifade ederek, “Kendi memleketimde bu eseri ortaya çıkarmaktan dolayı mutluyum. Bu eser, iddialı konuşuyorum, şuanda Türkiye’nin hudutları içerisinde böyle sergi yoktur, böyle bir kitap basılmamıştır. Bu eser artık Tarsus belediyesinin malıdır. Bu şekilde bir resimleme ülkemizin hiçbir yerinde henüz yapılmamıştır. Bu konuda Sayın Burhanettin Kocamaz’ı takdirle karşılıyorum, bana da bu görevi verdiği için gurur duyuyorum. Tarsus’uma, Tarsus’uma olan hassasiyetime, sevgime münhasıran bu tür bir görev bana göre mukaddes bir görevdir” dedi.

Tarsus’un çok sayıda resim sergisine ev sahipliği yaptığını söyleyen Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, bu serginin çok anlamlı olduğunu belirtti. Kocamaz, “Biz maalesef millet olarak okumuyoruz gazeteye göz gezdirip okuduğumuzu iddia ediyoruz. Halbuki bu ülkenin geçmişten bu yana başından geçen olayları özellikle gençlerin bilmesi lazım. Bizim zamanımızda gençler Teksas, Tommiks okurdu, bende bundan etkilenerek Mehmet abimizden böyle bir kompozisyon yapmasını istedim. Bu sergi ve hazırlanan kitapçık gençlerimiz tarafından iyi okunur, özümsenir. Ve geçmişte yaşananların tekrar yaşanmaması için iman tazelenmiş olur. Tarsus Belediyesi de böyle ölmez bir eser imza atmış oluyor. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. İyi ki var, iyi ki Tarsus’ta doğmuş. Özellikle bu eseri ortaya çıkaran Sayın Mehmet Bal abimize ve ona destek veren yanından ayrılmayan değerli eşine huzurlarınızda teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Kocamaz, Mehmet Bal’a plaket verirken, Kaymakam Göç ise çiçek verdi.

Yoğun ilgi görülen sergi 25 Kasım 2013 tarihine kadar açık kalacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48