Dinçer: “çalışan Emekli İsyanda”

Çalışan emeklinin, maaşından yüzde 15 destek primi kesilmesine isyan ettiğini belirten Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, hükümeti uyararak, “Emeklinin bu şekilde cezalandırılması seçimlere de...

Dinçer: “çalışan Emekli İsyanda”
Çalışan emeklinin, maaşından yüzde 15 destek primi kesilmesine isyan ettiğini belirten Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, hükümeti uyararak, “Emeklinin bu şekilde cezalandırılması seçimlere de yansıyacaktır” dedi.

Mersin ESOB Başkanı Dinçer, çalışan emekliden destek pirimi kesilmesi uygulamasını İHA muhabirine değerlendirdi. Bu konunun kendilerini çok rahatsız ettiğini vurgulayan Dinçer, uygulamanın kaldırılması için uzun zamandır mücadele ettiklerini kaydetti. Uygulamanın ilk başta Bağ-Kur emeklilerine getirildiğini ve çalışan Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarından yüzde 10 destek primi kesilmeye başlandığını anımsatan Dinçer, “Bize uygulanırken SSK ve Emekli Sandığı’ndan emekli olan kişiler işyeri açtıklarında veya çalışmaya başladıklarında bunlardan kesilmiyordu. O dönemde bunun haksız bir uygulama olduğunu dile getirdik. Neticede biz de çok ağır şartlarda çalışıyoruz, emekli oluyoruz. Emekli olduğumuzda da işyerimizi hala ayakta tutalım diye mücadele ediyoruz ve ekonomiye katkı sağlıyoruz, işçi çalıştırıyoruz. Üzerimizdeki 40 çeşit vergiyi aynı şekilde ödemeye devam ediyoruz. Biz bunları yaparken bu kanun bize bir ceza mahiyetinde getirildi ve üzerimize böyle bir salma salındı. Biz de diğer sosyal güvenlik kurumlarından emekli olan vatandaşlarla aramızda bir çifte standart olduğunu düşünerek itiraz ettik. ‘Onlardan alınmıyor, bizlerden de alınmasın’ dedik. ‘Zaten emeklilerin maaşı çok düşük, bir de bunlardan destek primi kesilerek cezalandırılmasın’ dedik. Vay sen misin bunu diyen. Biz bunu dedikten sonra “Haklısınız, sizden kesiliyorsa onlardan da kesilmesi lazım’ dediler. Bu sefer onların da üzerine yürüdüler ve bu şekilde çalışan emeklilerin tamamından yüzde 10 destek primi kesildi” diye konuştu.

“Biz yüzde 10 kesintiye itiraz ederken zaman içerisinde bu oran yükseltilmeye başlandı, hatta yüzde 32,5’e çıkarılması öngörüldü” diyen Dinçer, o dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmelerde yüzde 32,5’ten vazgeçildiğini anımsatarak, şöyle devam etti: “Yüzde 10 ve ondan sonra her sene üzerine yüzde1 koymak kaydıyla yüzde 15’te sabitlenmek üzere bir karar çıktı ve biz buna sevindik. İşin tuhaflığını düşünebiliyor musunuz?”

“ÇALIŞAN EMEKLİYE CEZA DEĞİL ÖDÜL VERMEK LAZIM”

Bu sisteme tamamen karşı olduklarının altını çizen Dinçer, “Emekli olan kişi, hayatı boyunca çalışmıştır, 25 yılını bu sosyal güvenceye adamıştır. Evine belki ekmek götürmedi, sosyal güvencesini yatırdı ki emekli olayım diye. Bu kadar büyük bir emek verdi. Emek verdikten sonra bu insan gitsin evinde veya kahve köşesinde de mi otursun? Adam oturmadı, hala ekonomi içerisinde yer alayım diye mücadele ediyor ve biz buna bir de yüzde 10 ceza veriyoruz. Halbuki buna yüzde 10 ödül vermek lazım. Olayın şekli bize göre çok ters. Dolayısıyla biz bu sisteme hala şiddetle karşıyız. Burada çalışan emeklileri yem ediyorlar. Çalışan emeklilerin üzerine binip bir ezme operasyonu yapıyorlar. Yani bu insanlara verilen büyük bir ceza. Biz bu cezadan emeklilerimizin kurtarılmasını istiyoruz. Bununla ilgili de hala mücadele ediyoruz. Etmeye de devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

HÜKÜMETE SEÇİM UYARISI

Destek priminin kaldırılmamasının önümüzdeki yerel seçimlere de yansıyacağı uyarısında bulunan Dinçer, emeklinin, özellikle de Bağ-Kur emeklilerinin eline geçen 700 ile 900 TL arasında bir para olduğunu söyledi. “Bir de bunun yüzde 15’ini kaybettiğini düşünün, eline ne kalır ki?” diyen Dinçer, “Bugün bir ev kirası olmuş 500 lira. Şu an açlık sınırı bin liraya dayandı. Emekli neyle geçinecek? O maaşla geçinme ihtimali hiç yok. Geçimini sağlaması için bu maaş yetmiyor, bu nedenle işine devam ediyor veya başka birinin yanında çalışıyor. Bu sefer de sana ceza keseriz bunu yaparsan diyoruz. Çok yanlış bir mantık. Biz bu kişilerin ödüllendirilmesini beklerken bu kişiler maalesef cezalandırıldı. Bunun derhal kaldırılması lazım. Çalışan emeklilerin maaşlarının üzerindeki yüzde 15 destek primi hiç düşünülmeden biran önce kaldırılmalı. Aksi takdirde tabi ki bu insan geçinemeyince kime isyan eder? İktidarda kim varsa ona isyan eder. ‘Benim hakkımı düşünmüyorsunuz, benim üç kuruş maaşıma göz dikiyorsunuz’ der. Mutlaka seçimlere de bir etki oranı vardır. Ama bunu kaldırsalar çok daha prim yapacağını da düşünüyorum. Çünkü çok emeklimiz var” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48