Bozyazı'da Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

Mersin'in Bozyazı ilçesinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 90. yılı düzenlenen törenle kutlandı.Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen kutlama programında, Bozyazı Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Garnizon Komutanı Mustafa Yılmaz ve Bozyazı...

Bozyazı'da Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
Mersin'in Bozyazı ilçesinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 90. yılı düzenlenen törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen kutlama programında, Bozyazı Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Garnizon Komutanı Mustafa Yılmaz ve Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Ardından Kaymakam Mustafa Erkayıran makamda tebrikleri kabul etti. Kabulün ardından Bozyazı Gürsel Kavun Stadyumu'na geçen Kaymakam Mustafa Erkayıran, Garnizon Komutanı Mustafa Yılmaz ve Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı. Burada konuşan Kaymakam Erkayıran, Cumhuriyet 29 Ekim 1923’te, Kurtuluş Savaşı gibi büyük bir zaferin ardından bu milletin yeniden doğuşunu, yeniden ayakları üzerinde doğruluşunu temsil ettiğini söyledi. Erkayıran, "Yeniden doğuş diyorum, çünkü bizim Cumhuriyetimiz köksüz bir Cumhuriyet değildir. Bizim Cumhuriyetimiz kökü Asya Hun Devletine dayanan, özellikle de Selçuklu ve Osmanlı olmak üzere kadim bir tarihin, zengin bir medeniyetin mirasını omuzlamış ve o kökler üzerinde büyük bir ruh, büyük bir medeniyet tasavvuruyla bina edilmiştir. Cumhuriyet, Cumhur’un yani halkın bizzat sahibi olduğu bir idare şeklidir, yani Cumhuriyet Cumhur’dur, halktır. Bu halk ise kuzeydir, güneydir, doğudur, batıdır. Bu sevince ortak olan, yaşayan, herkestir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Törende ayrıca Cumhuriyet koşusu adı altında gerçekleşen koşu, halat yarışmalarında derece giren öğrenciler ödüllendirildi.

CHP BOZYAZI'DA DA ALTERNATİF KUTLAMA YAPTI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bozyazı ilçe Başkanlığı, ilde olduğu gibi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı alternatif bir kutlama etkinliği ile kutladı. İlçe Başkanlığı önünde toplanan partililer, ellerinde Türk Bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Burada ilçe Başkanı Nevzat Turgay, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Ardından saygı duruşunda bulunan ve İstiklal Marşı okuyan partililer, olaysız bir şekilde dağıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48