Mardin'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Cumhuriyetin 90'ıncı kuruluş yıl dönümü Mardin'de törenlerle kutlandı.Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Mardin Valisi Ahmet Cengiz'in makamında tebrikleri kabulüyle başladı. Kutlamalara, Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün valilik...

Mardin'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları
Cumhuriyetin 90'ıncı kuruluş yıl dönümü Mardin'de törenlerle kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Mardin Valisi Ahmet Cengiz'in makamında tebrikleri kabulüyle başladı. Kutlamalara, Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün valilik önünde düzenlediği törenle devam edildi. Törende Mardin Valisi Ahmet Cengiz, Mardin Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu vatandaşların bayramını kutladı. Törende bir konuşma yapan Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz, cumhuriyetin milli egemenliğe dayanan, gücünü milletten alan, iktidarın halka ait olduğu bir rejim olduğunu söyledi. Vali Cengiz, "Doğu, batı, kuzey güney, Türk, Kürt, Arap ve benzeri ayırımı olmaksızın milli birlik ve beraberlik ve beraberlikle top yekun bir seferberlikle ecdadımızın canlarını ve kanlarını vererek kurtarıp bize miras bıraktıkları bu Cumhuriyet'te herkesin eşit oranda hissesi vardır. Türkiye, gerçekleştirdiği yapısal reformlarla, demokratikleşme, özgürlük ve insan hakları alanında attığı cesur adımlarla birçok coğrafyaya cumhuriyet sayesinde örnek olmuştur. Türkiye, sahip olduğu demokratik, laik, sosyal hukuk devletini Cumhuriyet rejimine borçludur. Bugün Cumhuriyetimizin 90. yaşını kutluyoruz" dedi.

Türkiye'nin asırlık çınar olmasına sadece 10 sene kaldığını hatırlatan Vali Cengiz, şöyle konuştu:

"Bu 90 yıllık tecrübesini binlerce yıllık birikimiyle yoğuran milletimiz, 2013'te geleceğe dünden daha mutlu bakıyor. Ülkemizin uluslararası itibarı cumhuriyetle artmıştır. Bu başarı hepimizindir. Ama yetmez. Yükseliş devam etmelidir. Birlik ve beraberlik ruhumuzu, hoşgörümüzü muhafaza etmek bugün 90. yılını kutladığımız Cumhuriyetimize ilelebet yaşaması için sahip çıkmak kaydıyla milli şairimiz merhum Mehmet Akif, 'Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler, top onu sindiremez' demiyor mu? Herkes, huzurumuzun ve güvenliğimizin teminatı Cumhuriyetimizi ve devletimizi baş tacı etmek durumunda. Devleti olmayanların düştükleri duruma bizler çok yakından şahidiz. Aramıza nifak tohumları saçarak, komşularımızın yaşadıkları acıları milletimize de yaşatmak isteyenlerin güdümündeki terör belası milli iradenin temsilcileri tarafından bertaraf edilme noktasına getirildi. Mardin'in bayramda yaşadığı bolluk bunun eseriydi. Mardinliye düşen görev uyanık olmak, huzuruna ve barışına sahip çıkmaktır. Tercihi şiddetten yana olanlara, kandan ve terörden nemalananlara dur demektir" şeklinde konuştu.

Tören resmi geçitin ardından sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48