Soder Maden İşçilerinin Somalı Gençlerden Alınmasını Talep Etti

Soma Kültür Dayanışma Derneği (SODER) dernek binasında üyeleri ve Soma’lı gençlerle bir araya gelerek Ege Linyitleri İşletmesi'ne alınacak 292 işçinin Soma’nın gençlerinden alınmasını istedi.Konuya ilişkin bir basın açıklaması...

Soder Maden İşçilerinin Somalı Gençlerden Alınmasını Talep Etti
Soma Kültür Dayanışma Derneği (SODER) dernek binasında üyeleri ve Soma’lı gençlerle bir araya gelerek Ege Linyitleri İşletmesi'ne alınacak 292 işçinin Soma’nın gençlerinden alınmasını istedi.

Konuya ilişkin bir basın açıklaması yapan dernek başkanı Engin Bozdemir, ELİ ve SEAŞ’a alınacak işçilerin Somalı gençlerden alınmasını istediklerini belirterek, "Çünkü biz Soma’da yaşayan insanların kanser, astım bronşit ve koah gibi hastalıklara yakalanma riskimiz çok yüksek. Bunu her seferde dile getiriyoruz. Çünkü Soma’da yaşayan her ailede bu hastalıklar mutlaka görülüyor. Biz Somalılar oylarımızı sülalemizle birlikte Soma’da kullandığımızdan dolayı işe girmek için dışarıdan gelecek olan işçilerden, siyasetçilerin gözünde daha önemli olmalıyız. Nüfus sayımında Soma’da sayılmak Somamıza ayrı bir katkı sağlamaktır. Biz Somalılar bu işlere sahip olursak Soma’da kullandığımızı Soma’da bırakacağımızdan dolayı Somamızın büyüyüp gelişmesine katkı sağlayacağız. Dışarıdan gelecekler gibi kazancımızı dışarı kaçırmayacağız. Biz Somalılar dışarıdan gelecekler gibi bu işleri bırakıp gitmeyeceğimiz için işletmelerin işçi sayısı da azalmayacaktır. ELİ ve SEAŞ personel şefliğinden araştırılma yapılırsa, son 5 yılda dışarıdan gelenlerin işi bırakma oranıyla Soma’da işe girenlerin bırakma oranı arasındaki fark görülür. Bizim dernek olarak talebimiz nerede nüfus sayımı yapıldıysa orda işe alınsınlar. Ya da 5 yıl gibi gibi bir süre ikamet etmiş olalım işe gireceğimiz şehirde. Bir diğer talebimiz de işçi alımları 292 gibi fazla sayıda değil, sıklıkla 40-50 kişilik alımların yapılması. Fazla alımlarda yığılma oluyor. Biz Somalılar Derneği olarak yetkililerden bu konuya hassasiyetle yaklaşmalarını rica ediyoruz.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48