Salihli Ticaret Borsası’ndan İran Üzümü Tepkisi

Salihli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yetiş Aksoy, “İran üzümünün Türk üzümü gibi satılmasının önüne geçmek için yetkilileri göreve çağırıyoruz" dedi.Meclis Başkanı Halil Çöygün ile birlikte basın toplantısı düzenleyen...

Salihli Ticaret Borsası’ndan İran Üzümü Tepkisi

Salihli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yetiş Aksoy, “İran üzümünün Türk üzümü gibi satılmasının önüne geçmek için yetkilileri göreve çağırıyoruz" dedi.

Meclis Başkanı Halil Çöygün ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Salihli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yetiş Aksoy, yaptığı açıklamada, "Çekirdeksiz kuru üzüm ihraç eden ülkeler içinde başrol oyuncusu ülke Türkiye’ dir. Ülkemizin en önemli rakiplerinden biri ise İran’dır. Bu yıl rekoltenin aşırı düşük olması sonucu üzüm fiyatlarının piyasada 5.2 TL /kg seviyelerine kadar yükselmesiyle, Türk kuru üzümü ile İran kuru üzümü fiyatları arasında yaklaşık 450 - 500 $/ton farklar oluştu. Üretimdeki düşüklüğü gördükleri halde bile, düşük fiyatla alivre satış yaparak taahhüt altına giren bazı ihracatçıların, bu taahhütlerini yerine getirmek ve yükselmekte olan üzüm fiyatlarını düşürmek için kalitesi Türk üzümü ile kıyas edilemeyecek kadar düşük ve Avrupa pazarlarına girmekte çok zorlanan İran üzümünü Mersin serbest bölgesinde tekrar işleyip, kalitesini yükseltip bu üzümlerin kutularını da değiştirerek Türk üzümü diye satmaya başladıkları duyumları alınmıştır. Bu duyumları da; “bu ihracatçıların borsalarda alım yapmamaları, fiyatları aşağı çekmeye çalışmaları, İran üzümünün 2.500$/ton seviyelerinde Avrupa pazarlarında boy göstermesi gibi etkenler” desteklemektedir. Gelinen bu noktada üzüm üreticilerimiz, canla başla bu ülke ve bu ülkenin üreteni kazansın diye çalışan dürüst tüccarlarımız, dürüst ihracatçılarımız ve çiftçi kuruluşlarımız ve en önemlisi ülkemiz, hem ekonomik kayba, hem de yıllarca zorla kazanılmış pazarların 3-5 haksız rekabet yapan ihracatçı yüzünden kaybedilmektedir. Burada tüm yetkilileri; ülkemiz ve ülkemizin geliri ve ticareti ndeki kayıp adına, zorluklarla üreten üreticilerimiz adına bu haksız olaya dur demek için göreve çağırıyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2020, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER