İşsiz Kalan İşçiler Fabrika Önünde Eylem Yaptı

Manisa’nın Salihli ilçesinde çalıştıkları fabrikadan çıkarılan 17 işçi eylem yaptı.Salihli'de işten çıkarılan 17 işçi fabrika önünde eylem yaptı. Türk Metal-Sen Manisa Şube Başkanı Ercan Dereli’nin de katıldığı eylemde 17...

İşsiz Kalan İşçiler Fabrika Önünde Eylem Yaptı
Manisa’nın Salihli ilçesinde çalıştıkları fabrikadan çıkarılan 17 işçi eylem yaptı.

Salihli'de işten çıkarılan 17 işçi fabrika önünde eylem yaptı. Türk Metal-Sen Manisa Şube Başkanı Ercan Dereli’nin de katıldığı eylemde 17 işçinin sendikal hakkını kullanmasını istemesi üzerine, fabrika yetkililerinin işten çıkartıldığı iddia edildi.

Türk Metal-Sen Manisa Şube Başkanı Ercan Dereli, yaptığı basın açıklamasında, “Sizler, tercihinizi yaptınız. Bizim tercihimiz, Türk Metal Sen dediniz ama işveren, sizin tercihinize saygı göstermedi. Sizler Türk Metal’li oldunuz, işveren itiraz etti. Bakanlık Türk Metal’e yetki verdi, işveren yine itiraz etti. İtiraz etmekle kalmadı demokratik ve anayasal hakkını kullanan arkadaşlarımızı işten çıkardı. Biz, bunlara boyun eğmeyeceğiz, sonuna kadar direneceğiz. İşten çıkarılan arkadaşlarımız için olumlu adımlar atılana kadar direneceğiz. İşyerindeki baskılar sona erene kadar direneceğiz, gerekirse burada direniş çadırını kurup, direneceğiz. Sendikalaşmak, bir işçinin en demokratik hakkıdır. Fabrikada işvereni, önce demokrasiyi içine sindirmelidir. Sayın Başbakan, demokratikleşme paketini açıkladı ama bunlar hala demokrasiyi içine sindiremiyor. Buradan sayın başbakanımıza seslenmek istiyorum: “Sayın Başbakanım bir paket de sendikalaşmayı içine sindiremeyenler için hazırlayın.Çünkü bunlar, hala işçiyi köle zannediyor, hala işçinin iradesine saygı duymuyor. Burada haksızlık var. Burada hukuksuzluk var. Bizler, bu haksızlığı, hukuksuzluğu her fırsatta kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. Biz anayasal hakkımızı kullanıyoruz. Bakın Anayasanın 118. maddesi ne diyor? “Bir kimsenin, sendikaya üye olması ya da olmaması için cebir ve tehdit kullanan kişi altı aydan iki yıla kadar hapisle cezalandırılır.” Türk Ceza Kanunu’nun 51. maddesi ise, “Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz” diyor. Yani yasalar bizim yanımızda, bizden yana biz de yasaların bize tanıdığı hakkı kullandık. İşten çıkarılan arkadaşlarımız için, Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulunduk ayrıca sendikalar kanunu gereğince, sendikal tazminat için de dava açacağız. Biz, işten çıkarılan arkadaşlarımız için mücadeleyi başlattık. İşverene seslenmek istiyorum. Gelin, barış ve huzur içinde üretelim. Biz üretelim siz kazanın ama biz de kazanalım. Fabrikanın başarısı için çalışalım yeter ki; işten çıkarılan arkadaşlarımızı yeniden işe alın, yeter ki sendikalaşmayı içinize sindirin eğer bu konuda olumlu adım atarsanız, biz her zaman görüşmeye hazırız. Biz Türk Metaliz, biz işimize de işyerimize de sahip çıkarız. Haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

İşçiler açıklamanın ardından eylemlerini sona erdirdi. İşçilere Salihli halk dayanışması da destek verirken, sivil ve resmi polis ekipleri olabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı hazırda bekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER