Yüzde 50 Hibe Destekli Makine Ve Ekipmanlar Çiftçilere Dağıtıldı

Kütahya'nın Pazarlar İlçesinde Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde %50 destekli çiftçilere makine ekipmanları teslim edildi.İlçe Gıda Tarım...

Yüzde 50 Hibe Destekli Makine Ve Ekipmanlar Çiftçilere Dağıtıldı
Kütahya'nın Pazarlar İlçesinde Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde %50 destekli çiftçilere makine ekipmanları teslim edildi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Programı, kırsal alanda belirlenen bazı tarımsal makine ve ekipman alımlarına yönelik yapılacak harcamalarının belirli oranlarda hibe olarak finansmanı yoluyla, tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu tarım alet ve makine altyapısı yönünden güçlendirilmesi gelir ve sosyal standartların geliştirilmesi, ayrıca, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırarak; daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, zor şartlarda ve bedenen çalışan üreticilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerini düşürerek uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir düzeye getirmek amacıyla uygulamaya konulduğu, Müdürlükçe makine ekipman desteği için başvuruda bulunarak gerekli şartları taşıyan tüm çiftçilerimizin başvuruları değerlendirilerek desteklemeden faydalanmaları sağlandığı bildirildi.

Yetkililer, “26 Haziran 2013 tarihinde başlayıp 22 Temmuz 2013 tarihinde sona eren başvuru sürecinde toplam 117 kişi makine ve ekipman %50 hibe desteğinden faydalanmak üzere müracaat etmiştir. Bakanlığımız tarafından İlimize tahsis edilen ödenek çerçevesinde yapılan değerlendirme sonucunda İlçemizden 42 kişi desteklemeden yararlanmaya hak kazanmış ve bu üreticilerimizden 40 tanesi sözleşme imzalayarak destekleme işlemini kesinleştirmiştir. Bu kişilerin satın alacakları makine ve ekipmanlar için yaklaşık 120 bin lira karşılıksız destekleme ödemesi yapılmıştır. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Pazarlar İlçe Müdürlüğü Personeli tarafından gerekli işlemler yapılarak üreticilerimizin makine ve ekipmanları dağıtılmıştır” diye konuştular.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER