“tkdk Hibelerine Olan İlgi Hızla Artıyor”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kütahya İl Koordinatörlüğü tarafından yapılan proje çağrılarına ilginin her geçen gün arttığı bildirildi. 1 yılda 2 kez çağrıya çıkarak sunulan projelerin yüzde 98’ini kabul...

“tkdk Hibelerine Olan İlgi Hızla Artıyor”
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kütahya İl Koordinatörlüğü tarafından yapılan proje çağrılarına ilginin her geçen gün arttığı bildirildi. 1 yılda 2 kez çağrıya çıkarak sunulan projelerin yüzde 98’ini kabul eden kurum proje sahiplerine yönelik eğitim kursları da düzenliyor.

Kurumdan yapılan açıklamada, başvuruların büyük kısmının Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğine yönelik olduğu belirtildi. Başvuru sahiplerinin çoğunun traktör ve ekipman desteği aldığı projelerin diğer üreticilere de örnek olduğu kaydedildi.

Kuruma başvuruda bulunan çok sayıdaki üretici için Halk Eğitimi Merkezinde Mesleki Yeterlilik Kursu düzenlendiği ifade edilen açıklamada, “Mesleki yeterlilik kurslarımız hemen hemen bütün ilçelerde düzenlenmiş olup yenilerinin açılması için vatandaşlardan halen talepler gelmektedir. Kütahya merkezde şimdiye kadara yaklaşık 500 kişiye belge verilmiş olup halen devam etmekte olan 200 kişilik bir kurs vardır. Altıntaş’ta şimdiye kadar 3 kere kurs açılmasına karşın yoğun başvuru sonucu yaklaşık 180 kişilik bir kurs daha açılmıştır. Sonraki kurslar için kayıtlar devam etmektedir. Tavşanlı ilçesinde aynı şekilde şimdiye kadar 3 kurs açılmış olup halen devam eden kurslar bulunmaktadır. Aslanapa, Gediz, Çavdarhisar Domaniç ve Hisarcık ta halen devam eden kurslar bulunmaktadır. Halen devam edenler ile birlikte yaklaşık 2 bine yakın başvuru sahibi bu alanda eğitim almış durumdadır. Yapılan kursların tamamına TKDK uzmanlarınca gidilerek hibeler hakkında bilgilendirmeler yapılmış olup halen de yapılmaya devam etmektedir. Bundan sonraki çağrılarda traktörün olup olmayacağı konusunda kesinlik bulunmamakla birlikte traktörün dışındaki ekipmanların kesinlikle devam edeceği belirtilmiştir. Sonuç olarak TKDK’nın hibeleri Kütahya ve İlçelerin de yoğun ilgiyle karşılanmış olup hem ekonomik olarak hem de eğitim olarak katma değeri göz önüne alındığında oldukça geniş kitlelere ulaşmış durumdadır” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER