Simav’da Kurbanlıklar Alana Pahalı, Satana Ucuz

Kütahya’nın büyük ve küçükbaş hayvan sayısında rekoru elinde bulunduran ilçesi Simav’da, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala vatandaşlarda kurbanlık alma kaygısı başladı.Yoğunluğun arttığı pazarda satana ucuz, alana pahalı...

Simav’da Kurbanlıklar Alana Pahalı, Satana Ucuz
Kütahya’nın büyük ve küçükbaş hayvan sayısında rekoru elinde bulunduran ilçesi Simav’da, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala vatandaşlarda kurbanlık alma kaygısı başladı.

Yoğunluğun arttığı pazarda satana ucuz, alana pahalı görünen kurbanlıklar alıcı bekliyor.

Besiciler ile kurbanlık satın almak isteyen vatandaşlar arasında sıkı pazarlıkların yaşandığı pazarda küçükbaş hayvanların fiyatı 350 lira ile 500 lira arasında değişirken, büyükbaş hayvanlar 2 ile 4 bin lira arasında alıcı buluyor.

Bütçesine uygun kurbanlık alma telaşına düşen Simavlılar ilçede haftanın sadece Salı günleri Leylekkürü mevkiinde kurulan belediyeye ait Hayvan Pazarına adeta akın etti.

Çok sayıda küçükbaş ve büyükbaş hayvanın getirildiği pazarda, besicilerle alıcılar arasında kurbanlık alışverişinde sıkı pazarlıklar yaşanıyor. Pazara getirdikleri kurbanlıkları elden çıkarmanın gayretinde olduğuna vurgu yapan Simavlı besiciler, satamadıkları takdirde pazara getirdikleri kurbanlıkları köylerine geri götürmek zorunda kalacaklarını, bunun da yem fiyatlarının pahalı olması yüzünden kendilerine daha pahalıya mal olacağının bilincinde içerisinde hareket ederek geçen yıldan daha ucuza satmaya çalıştıklarını ifade ediyor.

Bu arada, kurbanlık yüklü araçlar, pazar yerinin girişindeki dezenfekte bölümünden geçerek içeri girebiliyor. Evrakları eksik olan besicilerin hayvanları ise pazara alınmıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48