Kırıkkale'de 29 Ekim Kutlamaları

Türkiye Cumhuriyeti'nin 90. kuruluş yıl dönümü, tüm yurtta olduğu gibi Kırıkkale'de de törenlerle kutlandı.Kırıkkale Valiliğinde tebriklerin kabulü ile başlayan kutlamalar, Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde düzenlenen törenle devam etti....

Kırıkkale'de 29 Ekim Kutlamaları
Türkiye Cumhuriyeti'nin 90. kuruluş yıl dönümü, tüm yurtta olduğu gibi Kırıkkale'de de törenlerle kutlandı.

Kırıkkale Valiliğinde tebriklerin kabulü ile başlayan kutlamalar, Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde düzenlenen törenle devam etti. Kutlama programına Kırıkkale Valisi Ali Kolat, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Harun Karabulut, Belediye Başkanı Veli Korkmaz, İl Emniyet Müdürü Kadri Kartal, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende bir konuşma yapan Kırıkkale Valisi Ali Kolat, Cumhuriyet Bayramının Türkiye’nin bağımsızlığını simgelediğini ifade etti. Vali Kolat, “1071 yılında Anadolu kapıları bizlere açılırken burada yaşayan insanların varlıklarını ve inançlarını devam ettirme hakkı verilmiş onların hakları korunarak adaletli davranılmıştır. Cumhuriyet zaten bu anlayışı savunan demokrasi ve hukuk anlayışıdır. Özellikle son dönemdeki düzenlemeler Cumhuriyet, demokrasi, adalet ve insan hakları yönünden faydalı olmuştur. Dil ve inanç yönündeki olumlu değerlendirmeler bizim kültür zenginliğimizi göstermektedir. 15.yüzyılda bu toprakların yeşermesinde emeği geçen ve Hasan Dede beldesinde metfun bulunan Hasan Dede'nin bir şiirinde belirttiği üzere ‘Biz de Mevla’nın kuluyuz, yetmiş iki dil bizdedir’, Yunus Emre'nin 13 yüzyılda ‘Yetmiş iki millete bir göz ile bakmayan ulema dense bile hakikatte asidir’ deyişi bizim insanlara nasıl bakmamız gerektiğini hatırlatmaktadır. Cumhuriyet yönetim anlamında en iyi idare biçimi olarak görülmektedir” dedi.

Törende öğrenciler günün anlam ve önemini belirten şiirler okudu. Kırıkkale halk eğitim ve Kırıkkale Halk Oyunları ekibinin gösterisi büyük beğeni topladı. Tören, kortejin ardından sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48