''kurban Dini Bir Vecibe, Kulak Küpesi Milli Bir Görevdir''

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Kurban bayramı nedeniyle vatandaşların dini vecibelerini yerine getirirken; sağlıklı hayvan almalarını sağlamak, artacak hayvan hareketleri nedeniyle hastalıkların yayılmasını engellemek, hastalıksız...

''kurban Dini Bir Vecibe, Kulak Küpesi Milli Bir Görevdir''
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Kurban bayramı nedeniyle vatandaşların dini vecibelerini yerine getirirken; sağlıklı hayvan almalarını sağlamak, artacak hayvan hareketleri nedeniyle hastalıkların yayılmasını engellemek, hastalıksız bölgelerin ise korunmasını önlemek için bir takım tedbirler aldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kurbanlık hayvan satış yerleri ve iller arası hayvan sevkleriyle muhtemel bir hayvan hastalığının bulaşmasının ve yayılmasının önlenmesinin büyük önem taşıdığını bildirdi. Kurban bayramı döneminde polis ve jandarmanın yaptığı yol kontrollerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nden veteriner hekimlerin de katıldığını, belgesiz ve sağlıksız hayvanların nakillerine izin verilmediğini kaydeden Kayacan, ''Kurbanlık satış yerleri denetlenerek belge ve sağlık kontrolleri yapılmaktadır. Bayram öncesi kurbanlık hayvan satış ve kesim yerlerinde bayram süresince müdürlüğümüzce veteriner hekim görevlendirilmiş olup, satılan ve kesilen hayvanların sağlık kontrollerinin yapılması için gerekli önlemler alınmıştır. Bayram öncesi kurbanlık hayvan satış ve kesim yerlerinde bayram süresince Müdürlüğümüzce Veteriner Hekim ve Ziraat Müh. (Zooteknist) görevlendirilmiş olup, satılan ve kesilen hayvanların Sağlık Kontrollerinin yapılması ve Yaş Tayini için gerekli bilgilendirilmeler için gerekli önlemler alınmıştır'' dedi.

27.09.2012 tarih ve 3554 sayılı İl Kurban Hizmetleri Komisyon kararı gereğince seyyar tezgahlarda kurban etlerinin çekilerek kıyma haline getirilmesinde ve bunların işlenmesinde belediye zabıta ekipleri tarafından yasak getirilip gerekli cezanın uygulanmasının belediyelere verildiğini belirten Kayacan, ''Kurban Dini Bir Vecibe, Kulak Küpesi Milli Bir Görevdir. Kesilen hayvanların kulak küpelerini bağlı olduğunuz İlçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerine teslim ediniz'' ifadelerini kullandı.

İl Kurban Komisyonunca belirlenen yerler dışında veteriner sağlık raporu/nakil beyannamesi ve küpesi olmayan büyükbaş ve küçükbaş hayvanların alınmaları ve satılmaları yasak. Kurbanlık hayvan alım ve satım yerleri Hükümet Veteriner Hekimleri, Belediye Veteriner Hekimleri ve Belediye Zabıta Ekiplerince işbirliği ve koordinasyon sağlanarak etkin ve sürekli olarak denetlenecek ve kontrol edilecek.

-KURBAN SATIŞ YERLERİ

MELİKGAZİ

MİMARSİNAN BAHÇELİEVLER MAHALLESİ, KOCASİNAN CADDESİ ÜZERİ (SERKENT BÖLGESİ) BİLGİ TEL. 222 66 29- 247B29 29

KOCASİNAN

1-HAYVAN BORSASI, ORUÇREİS MAH. BİLGİ TEL. 222 70 00-233 60 78-331 51 99

2-OYMAAĞAÇ MAHALLESİ SATIŞ YERİ, OYMAAĞAÇ MAH. BİLGİ TEL. 222 70 00-233 60 78-331 51 99

TALAS

TALAS KURBAN SATIŞ YERİ, MEVLANA MAH.TAVLUSUN CAD. ÜZERİ

-''KULAK KÜPELERİ, MÜDÜRLÜĞÜMÜZE TESLİM EDİLMELİ''

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan, hayvan kesimlerinin, ruhsatlı mezbaha ve kombinalar ile İl Kurban Komisyonunca belirlenen kesim yerlerinde yapılması gerektiğini de vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Vatandaşlarımız, kurbanlık hayvanlarını köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesebilirler ancak cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimleri yasaktır. Belgesiz hayvanların kesiminin yapıldığı kombina, mezbaha veya kesim yerlerinin sahiplerine idari para cezası ve tesis kapatma cezası verilecektir. Kurban kesilen sığır cinsi hayvanlara ait kulak küpesi ve pasaportları, koyun ve keçi türü hayvanlara ait kulak küpelerinin Komisyonlarca belirlenen kişiler, kesim yerlerindeki görevliler, muhtarlar, din görevlileri, belediye zabıta memurları ve diğer yetkililer aracılığı ile il ve ilçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine iletmeleri gerekmektedir. İl Kurban Komisyonu’nca belirlenen yerlerde kurbanlık olarak kesilecek sığır cinsi hayvanlara ait kulak küpeleri ve pasaportlar söz konusu Komisyonca görevlendirilecek personel tarafından toplanarak en yakın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüğüne teslim edilecektir. Kesilen hayvanlara ait hastalıklı organlar, kesim sırasında oluşan artıklar uygun şekilde hazırlanmış, kedi ve köpekler tarafından çıkarılmayacak derinlikte çukurlara gömülerek imhası sağlanacaktır.''

-HAYVAN ALIMLARINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

İl Müdürü Özkan Kayacan'ın açıklamasında, Kurban olarak alınacak hayvanlarda dikkat edilecek hususlar ise şu şekilde sıralandı:

1- Kurban olarak satın alınacak hayvanların sağlıklı, besili, Veteriner Sağlık Raporu/hayvan pasaportu/nakil belgesi olmalıdır.

2- Sığır cinsi hayvanlardan şap aşı kayıtları bulunan ve hayvan kimlik sistemine kayıtlı olanlardan seçilmelidir.

3- Gebe ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanlar kurbanlık olarak kesilmemeli, kurban edilmesi uygun olan hayvanlardan öncelikle erkek ve yaşını doldurmuş olanlar tercih edilmelidir.

4- Kurbanlık hayvanın süt dişlerini değiştirmiş olması gerekir. Bu da genel olarak, deve 5; sığır ve manda 2; koyun ve keçi 1 yaşını doldurunca gerçekleşir. (Bunun yanında, 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olursa kurban edilebilir.)

Kurban edilecek sığırların doğum kayıtları bulunmuyorsa, yaş tahmini için dişler ölçü olabilir.

Sığırların üst çenesinde 12 tane azı dişi bulunur, kesici diş yoktur. Alt çenelerinde ise 8 tanesi kesici diş ve 12 tanesi azı dişi olmak üzere 20 diş bulunur. Alt çenedeki kesici dişler incelenerek yaş tahmini yapılabilir. bu dişler önce geçici (süt dişi) olarak çıkar, daha sonra dökülerek yerlerini kalıcı dişler alırlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48