Emniyet’ten Vatandaşlara Uyarı:

Kayseri Emniyet Müdürlüğü, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle hareketlenen kurban pazarlarında vatandaşları dolandırılmamaları konusunda uyardı.İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Kurban Bayramı öncesi ve bayram...

Emniyet’ten Vatandaşlara Uyarı:
Kayseri Emniyet Müdürlüğü, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle hareketlenen kurban pazarlarında vatandaşları dolandırılmamaları konusunda uyardı.

İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Kurban Bayramı öncesi ve bayram süresince Alıveriş merkezlerimizde, kurban pazarlarında, ilimiz mezarlıklarında, şehir merkezi ana caddelerinde, otobüs ve tramvay duraklarında, il genelinde yoğun bir alışveriş ve yaya trafiği olacağından İl Emniyet Müdürlüğü olarak her türlü asayiş tedbirleri düşünülmüş ve uygulamaya konulmak üzere gerekli planlamalar yapılmıştır” ifadesinde bulunuldu.

Açıklamada vatandaşlara şu uyarılarda bulunuldu:

“Otobüs Terminali, Tren Garı gibi ulaşım yerlerinde, alışveriş merkezleri çevresinde, tramvay ve otobüs duraklarında, şehir merkezi ana arterlerde, hayvan pazarlarında ve mezarlıklarda gerekli güvenlik tedbirleri alınmış, uyarıcı el ilanlarımızın dağıtımına başlanmıştır. Proaktif polislik anlayışı içerisinde hizmet veren teşkilatımız dışında halkımızın da suç ve suçlu ile mücadelede bizlere yardımcı olması kaçınılmaz bir gerçektir.

Bu tedbirler dışında önceki yıllarda meydana gelen olaylarda kullanılan sistemler uyarı amaçlı olarak aşağıda belirtilmiştir:

Kurbanlık alırken hayvanı görmeden alış veriş yapmayın, dolandırılabilirsiniz !

Kurban almaya gittiğinizde, yanınıza gelerek, alım satım yerlerindeki bazı kurbanlıkların kendisine ait olduğunu söyleyerek, pazarlık yapıp sizden para almaya çalışan insanlara dikkat ediniz.!

Kurbanlık alış verişinizde size değerinden düşük kurban satmaya çalışan veya pazarlığı kısa tutan şahıslara karşı dikkatli olunuz, alacağınız kurban çalıntı olabilir !

Kurban sattığınızda, para olarak, Euro, dolar v.s. olduğunu söyleyerek değeri düşük Polonya, Peru, Arjantin v.s gibi paraları size vererek dolandırıcılık yapabilirler. Alış verişlerinizi mümkünse bildiğiniz paraları ile yapın!

Kurban alım satımlarında size verilen senet veya çekin sahte ve çalıntı olabileceği gibi, üzerinde her hangi bir mal varlığı olmayan bir şahsında bu çek ve senetleri kullanıyor olabileceğini mutlaka düşünün!

Kurban satın alan kişi, size kurban parasını evinde veya iş yerinde vereceğini söyleyerek, kurbanlığı aldıktan sonra sizi atlatarak kurban parası vermeden kaçabileceğini aklınızdan çıkarmayın!

Kurban pazarlarında, kurban alan ve satan insanların üzerinde, yüklü miktarda para bulunduğundan, yankesiciler tarafından paralarınız çalınabileceğinden, size yaklaşan, sıkıştıran, sarılan, üzerinize düşmeye çalışan, üzerine bir şey bulaştığını söyleyerek temizlemeye ve kavga yapma bahanesi ile etrafınızı saran insanlara dikkat ediniz!

Kurban pazarlarında yanınıza gelerek yerde para bulduğunu ve size ait olduğunu söyleyerek paranızı kontrol etmenizi isteyenlere dikkat ediniz dolandırıcı olabilir

Paralarınızı herkesin yanında çıkarıp saymayın ve kimseye göstermeyin, paralarınızı aynı yere koymayın, paraları bölerek değişik ceplerinize koyun ve ceplerinizi mutlaka kilitli bulundurun!

Hayvan pazarlarında ve mezarlık ziyaretlerinde araçlarınızda değerli eşyalarınızı bırakmayınız.

Suçla mücadelede en büyük yardımcımız vatandaşımızın vermiş olduğu destek ve katkılardır. Bu nedenle herhangi bir olay karşısında yada şüpheli durumda "155 Polis İmdat" telefonunu çekinmeden arayınız.

Kurban Bayramınızı kutlar, aileniz ile birlikte sağlık, mutluluk ve esenlikler dileriz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER