Yurtkur'un Öğrenci Yurtlarıyla İlgili Düzenlemesi

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (YURTKUR) İzmir'deki kız ve erkek öğrenci yurtlarıyla ilgili düzenlemesine ilişkin kararına tepki için Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Elemanları Dernekleşme Platformu’nun (DEÜNİDER) düzenlediği...

Yurtkur'un Öğrenci Yurtlarıyla İlgili Düzenlemesi
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (YURTKUR) İzmir'deki kız ve erkek öğrenci yurtlarıyla ilgili düzenlemesine ilişkin kararına tepki için Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Elemanları Dernekleşme Platformu’nun (DEÜNİDER) düzenlediği foruma katılan CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven ve CHP İl Başkan Yardımcısı Dr. Ülkümen Rodoplu, uygulamaya karşı olan öğrencilere destek verdi.

Güven, izlenimlerini şöyle anlattı: “Öğrenciler özellikle yollarda geçecek zamandan ve kız erkek ayrımının getireceği toplumsal boyuttan bahsettiler. Tıp fakültesi öğrencileri de nöbetlerden çıkınca onca yolu tepip yurda nasıl gideceklerini düşünüyorlar. Çünkü çok sayıda öğrenci okullarına toplu ulaşımla ortalama 2-3 saatte gidebiliyorlar. Ayrıca geç saatte nöbetlerden çıktıkları zaman yurtlara gidecek araç bulamayabileceklerini anlatıyorlar. Birçokları ev bulma çabasına girmiş. Ancak kira bedellerini nasıl ödeyeceklerini düşünüyorlar. Çünkü taşınılan yurtlarla okullarının arası çok uzak. Bu fiziki zorlukların yanında olayın bir de ruhsal sorunları var. Bu gençler 'Gezi Parkı eylemlerine katılmanın faturasını mı ödüyoruz' diye de soruyorlar. 4+4+4 eğitim sistemi ile başlayan eğitimdeki engellerin üniversiteye de yansımasını görüyor ve bunu kınıyoruz. Gençlerin sesine kulak verilerek bu yanlış uygulamadan bir an önce dönülmesi gereklidir.”

CHP İl Başkan Yardımcısı Ülkümen Rodoplu da, gençlerin yanında olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER