Chp'li Burak Oğuz'dan Cumhuriyet Mesajı

Kuruluşunun 90. yılında Cumhuriyete ve onun değerlerine sahip çıkılması gerektiğini kaydeden CHP Urla Belediye Başkan Aday Adayı Burak Oğuz, "Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına ile bu ülke için canını veren Anadolu evlatlarına...

Chp'li Burak Oğuz'dan Cumhuriyet Mesajı
Kuruluşunun 90. yılında Cumhuriyete ve onun değerlerine sahip çıkılması gerektiğini kaydeden CHP Urla Belediye Başkan Aday Adayı Burak Oğuz, "Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına ile bu ülke için canını veren Anadolu evlatlarına çok şey borçluyuz. Bizler, bir yandan onlardan aldığımız mirası yaşatmak için var gücümüzle çalışırken bir yandan da Cumhuriyetin temel değerlerine oylarımızla sahip çıkmak zorundayız" diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilan edilişinin 90. yılı düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanırken; İzmirlilerle bir araya gelen CHP Urla Belediyesi Başkan Aday Adayı Burak Oğuz, Cumhuriyete ve onun değerlerine sahip çıkılmasının önemine dikkat çekti. Günler öncesinden başlayan etkinlikler kapsamında, İzmirlilerle bir araya gelen ve

Cumhuriyetin temel değerlerine vurgu yapan Oğuz, "Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına ile bu ülke için canını veren Anadolu evlatlarına çok şey borçluyuz. Bizler, bir yandan onlardan aldığımız mirası yaşatmak için var gücümüzle çalışırken bir yandan da Cumhuriyetin temel değerlerine oylarımızla sahip çıkmak zorundayız" ifadesinde bulundu. Milli Mücadele ile kendi küllerinden doğan Türkiye'nin, 29 Ekim 1923'te ilan ettiği Cumhuriyet rejimiyle birlikte Anadolu topraklarında yeni bir dönem başlattığını ifade eden Oğuz, "Sömürgeci ve acımasızlığı ile bilinen işgal güçlerine karşı, savaş meydanlarında gösterilen direniş; Cumhuriyet rejiminin kurulmasıyla birlikte kendi çizgisinde dünya çapında topyekün bir ideolojik duruşa dönüştü. Bizden önceki kuşaklar bu mirası yaşatmak için çalıştı; bizler de bu yolda mücadelemizi kararlılık ve azimle sürdüreceğiz" ifadesinde bulundu. Uluslar arası dünya düzeni içinde, toplum ve ülke çıkarlarının her geçen gün daha da önem kazandığını ifade eden Oğuz, bu noktada Cumhuriyetin sunduğu demokratik katılım sürecindeki en önemli konunun 'oy kullanmak' geçtiğini söyledi. Global politik düzen içinde, ülke olarak dik durabilmenin öncü koşulunun halktan alınan yetkiye sahip olmak olduğunu hatırlatan Oğuz, "Yurttaşlarımıza Cumhuriyetimizin verdiği en önemli güç, kuşkusuz oy kullanmaktan geçiyor. Bu sayede kendi iradesini ortaya koyan halkımız, bir tarafta uluslar arası alanda demokrasiye olan inancını ortaya koyuyor diğer tarafta ise ülkesinin gücünü dünya devletlerine gösteriyor. Demokrasinin olduğu ülkelerde, halkın önceliğinin bu iki noktaya odaklandığını görüyoruz" diye konuştu.

YAŞANANLAR DERS OLMALI

Türkiye'nin içinde bulunduğu zorlu coğrafyaya dikkat çeken Oğuz, "Yaşadığımız topraklar bizlere pek çok nimet sunuyor. Ancak çevremize baktığımız zaman, komşu ya da gelişmekte olan ülkelerin ne kadar sıkıntılı dönemlerden geçtiğini görüyoruz. Adına modernleşme ya da demokratikleşme denilen kavramlarla bir yandan bu ülkeler işgal ediliyor bir yandan da o insanların elinden her türlü hakları alınıyor. Böyle bir ortamda, Cumhuriyet rejimine sahip ülkemizin kıymetini bilmemiz gerekiyor" dedi. Oğuz, yaşanan gelişmelerden ders alınması gerektiğine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizi bizden başka yönetmeye çalışacak hiçbir güç yok. Bunu iyi bilmemiz gerekiyor. Ancak oyumuzu kullanırken; Cumhuriyetin temel değerleriyle kavgalı, rejimin işleyişini tıkayıcı ve en önemlisi de kendi siyasal varlığını insanlarımızın mutluluğunun önünde tutan zihniyetlere prim vermememiz gerekiyor. Yurttaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını huzur ve güven içinde, sevdikleri insanlarla geçirmesini diliyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER