Bilim İnsanları Selçuk’ta Buluştu

Dört gün boyunca sürecek olan Küçük Asya’nın Roma Dönemi Heykeltıraşlığı konulu arkeoloji sempozyumu Selçuk’ta başladı.Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni...

Bilim İnsanları Selçuk’ta Buluştu
Dört gün boyunca sürecek olan Küçük Asya’nın Roma Dönemi Heykeltıraşlığı konulu arkeoloji sempozyumu Selçuk’ta başladı.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni doğrultusunda Avusturya Arkeoloji Enstitüsü, Alman Arkeoloji Enstitüsü İstanbul Şubesi, Oxford Üniversitesi ve New York Üniversitesi işbirliğiyle organize edilen sempozyuma Selçuk Belediyesi ev sahipliği yaptı.

Sempozyumun başlaması ile konuşma yapan Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür “Böyle güzel ve anlamlı bir etkinliğin Selçuk’ta yapılması bizler için çok değerli. Geçmiş adıyla Efes yaşlanmayan her geçen gün küllerinden yeniden doğan çok önemli bir kültür kenti . Geçmişte Asya’ya başkentlik yapmış o dönemde de sanata ve kültüre çok önemli katkılarda bulunmuş, aradan binlerce yıl geçmiş olmasına rağmen her yıl bize yeni sürprizler yaratan bir kent burası. Bu etkinlik için kentimizi seçmiş olmanızı memnuniyet ve gururla karşılıyorum. Bu çalışmanın sanata, kültüre, arkeolojiye yeni pencereler ve ufuklar açmasını temenni ederim” dedi.

Selçuk Belediyesi, Efes Vakfı, Efes Dostları Derneği (Viyana) ve Kültür ve Turizm Bakanlığı DÖSİMM desteğiyle gerçekleşen sempozyum ilk gününü tamamladı. Dünyanın farklı ülkelerinden konusunda uzman 51 bilim insanın katıldığı sempozyumda Türkiye’de Roma Dönemi Heykeltıraşlığı üzerine yapılan çalışmalar tanıtılarak konuyla ilgili uzmanlar bir araya gelerek uluslararası paylaşımlarda bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48