Suriyeli Annenin Feryadı

Suriye’deki iç savaş nedeniyle yaşadıkları yerleşim yerlerini terk ederek kendileri için güvenli yerler arayan Suriye vatandaşlarının hikayeleri yürek burkuyor.Suriye’de yaklaşık 3 yıldır süren iç savaş nedeniyle binlerce insanın hayatını...

Suriyeli Annenin Feryadı
Suriye’deki iç savaş nedeniyle yaşadıkları yerleşim yerlerini terk ederek kendileri için güvenli yerler arayan Suriye vatandaşlarının hikayeleri yürek burkuyor.

Suriye’de yaklaşık 3 yıldır süren iç savaş nedeniyle binlerce insanın hayatını kaybettiği, binlerce insanın ise yaralandığı bölgede, hayatta kalabilenleri ise zorlu yaşam bekliyor. Kimi ailesini, kimi ise en yakınını kaybetmenin derin üzüntüsünü üzerlerinde taşıyan Suriyeliler, sığındıkları bölgelerde kendilerine yardım elinin uzatılmasını bekliyor.

Suriye’nin İdlib kentinden yaklaşık 7 ay önce Hatay’ın Reyhanlı ilçesine gelen 2 kişilik Hüseyin ailesi, yaşadıkları korku dolu günleri unutmak istiyor. İç savaşın sürdüğü İdlib’te yoğun çatışmalar ve hava saldırıları nedeniyle çocuklarını da yanına alarak güvenli gördükleri Türkiye gelen aile, hayat öyküleri ile yürek burkuyor.

Evlerinde oturdukları sırada Esed güçleri tarafından atılan varil bombaları sonucu eşini kaybettiğini belirten Fatma Hüseyin (33), "O günleri bir daha yaşamamak için çocuklarımla birlikte buraya geldim. 2 çocuğumu Suriye’de bırakmak zorunda kaldım. Reyhanlı’ya gelerek burada hayırsever vatandaşların açtığı evde kalıyoruz, imkanlarımız yeterli olmadığı için zihinsel ve bedensel engelli 11 yaşındaki çocuğum çok mağdur durumda, ihtiyaçları var benim ise bunu karşılayacak gücüm yok" dedi.

2 çocuğunu ve eşini Suriye’de bırakarak Türkiye’ye sığınan iki kişilik Hüseyin ailesi, şimdilerde ise hayata uyum sağlamakta zorlanıyor. Engelli çocuğuna bakacak durumda olmadığını belirten anne Hüseyin, "Tek odalı evimizde kendini hissettiren zorlu kış şartları bizi daha çok mağdur durumda bırakacak. Kendim için bir şey istemiyorum. Çocuğum için mama, bez ve tekerlekli sandalye istiyorum" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48