Prof.dr. Özkan: “para, Alt Yapı, Ekip Var Ama Bağış Oranı Düşük”

Türkiye’de ilk yüz naklini gerçekleştiren ekibin başında bulunan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye’de nakiller için para harcanabildiğini, alt yapı ve ekibin olduğunu ama bağış oranının...

Prof.dr. Özkan: “para, Alt Yapı, Ekip Var Ama Bağış Oranı Düşük”
Türkiye’de ilk yüz naklini gerçekleştiren ekibin başında bulunan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye’de nakiller için para harcanabildiğini, alt yapı ve ekibin olduğunu ama bağış oranının batı ülkelerine göre düşük olduğunu söyledi.

Ordu’da düzenlenen “Sağlıklı Hizmet Günleri” sempozyuma katılmak için gelen Prof. Dr. Ömer Özkan, sempozyum öncesinde açıklamalarda bulundu.

“Yüz nakli böbrek karaciğer gibi sık yapılacak bir nakil değildir” diyen Prof. Dr. Özkan, “Yüz naklinin önemi bütün nakillerin yapılabiliyor olmasını göstermektir. Sembolik önemi olan farkındalık oluşturulan bir nakil olması çok önemlidir. Ama bir insan naklettiği dokunun ne kadar faydalı olduğunu görüyorsa daha mutlu oluyor. Acılı anında erdemlik yapıyor ve bağışta bulunuyor. Bu işe yarayan doku sonuçta bir insanın böbreğini vererek diğer bir insanın hayatını daha güzel yaşamasını sağlıyor. Kalbini bağışlayarak onun hayatta kalmasını sağlıyor. Bu tür nakillerin artık farkındalık yarattığını, ülkemizde bunlar için para harcanabiliyor. Bu tür nakiller çok rahatlıkla yapılabiliyor. Bunun için ekip, alt yapı var. Organizasyon var. Ama tek eksik diğer batı ülkelerinden geri kalan bağış oranıdır. Bunun için farkındalık oluşturmak gerekiyor. İnşallah gelecekte daha iyi olacaktır” diye konuştu.

“YÜZ NAKLİ BEKLEYEN ÇOK HASTA VAR”

Yüz nakli bekleyen çok hasta olduğunu belirten Prof. Dr. Özkan, “Yüz nakli bekleyen çok hasta var ama bu merkezden merkeze değişir. Hiçbir zaman çok sayıda olmasını istemeyiz. Bu bir konsantrasyon meselesidir. Biz her zaman mümkün olduğunca beş ile kısıtlıyoruz. Nakilleri yaptıkça o beş hastayı hazır olarak kendi merkezimizde bekletiyoruz” ifadelerini kullandı.

“GELECEKTE DE İNŞALLAH DEVAM EDER”

Türkiye’nin tıp alanındaki gelişmelerini değerlendiren Özkan, “İnsanların özverisi ile ilgili inşallah gelecekte de böyle oluruz. Çok olumlu ve olumsuz şeyler var. Bunlardan ders çıkartmak gerekiyor. Çok şükür diğer ülkelerden geride değiliz. Güzel şeyler üretiyoruz. Bununda halkın faydasına olduğuna inanıyorum. Elimizden geleni yapıyoruz. Önemli olan biz bu veriyi kendi kendimize değil, diğer insanların bizler hakkında ne düşündüğü, bilimsel arenada da nasıl olduğu, çok şükür bilimsel arena da çok geride olmadığımızı diğer ülkelerden aldığımız geri bildirimlerde bilimsel makalelerden dolayı biliyoruz. Gelecekte de inşallah devam eder” şeklinde konuştu.

Ordu’da bulunduğu için mutlu olduğunu söyleyen Türkiye’de ilk yüz naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Özkan, sempozyum hakkında da şunları söyledi: "Bölgesel olarak çok güzel bir konu işleniyor. Oldukça güzel ilgi var. Bu tür toplantıların insanların sağlığı ile ilgili herkesi ilgilendiren bir konu. Gelecekte devam etmesi önemlidir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48