"ayak Ağrıları Erken Tedavi Edilmeli"

Özel Çerkezköy Optimed Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Yensel çocuk yaşlarda başlayan ayak ağrılarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.İlk olarak ayak sorunlarını sıralayan Yensel, “Ayaklar en önemli uzuvlarımızdandır....

Özel Çerkezköy Optimed Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Yensel çocuk yaşlarda başlayan ayak ağrılarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

İlk olarak ayak sorunlarını sıralayan Yensel, “Ayaklar en önemli uzuvlarımızdandır. Ayakta duran bir canlı olan insanın, tüm yükünü taşımasının yanı sıra yürümesi, koşması, iş yapması ve benzeri gibi tüm işlemleri fonksiyonları yerine getirebilmek için sağlıklı ve ağrısız ayaklar adeta bir zorunluluktur. Ayak ağrılarının çok çeşitli sebepleri vardır. Bu sebeplerden en önemlisi çocukluktan gelen defermitelerin neden olduğu ağrılardır. Düz tabanlık; 2,5 yaşından sonra tanı konulan bu ayak tabanı çökmesidir. Çocuklar için 2.5-6 yaş arası ayak daha kemikleşmeden, yani kemikler daha yumuşak ve kıkırdak yapıdayken düzeltici botlar kullanılabilir. 6-9 yaştan sonra düzelme beklenilmez. Bu yüzden ayağa eşit yük dağılımı sağlamak için tabanlıklar kullanılabilir. Ameliyat çok özel durumlar dışında uygulanmaz. Pes plano-verus veya valgus; düz tabanlığa ayağın içe veya dışa dönüldüğünün eklenmesidir. Bunlarda yine botlar, ayakkabılar ile çocuklukta tedavi edilebilir. Geç dönemde artık tabanlıklar ve ayakkabı tabanındaki farklı uygulamalar ile ayak ağrıları engellenebilir" dedi.

Bazı sorunların ameliyatla düzeltilebileceğini ifade eden Prof. Yensel şöyle devam etti: “Calcanes verun-valgun; topuk kemiğinin içe ve dışa eğilmesidir. Bu ayakkabıların topuk kısımları eğilir ve ayakkabıları çabuk eskir ve aşınır. Bunlarda erken dönemde ayakkabı ve botlarla tedavi edilir. Geç dönemde eğer topuk eğilmesi fazla ise ameliyat yapılabilir. Konfenital(doğuştan); kaynamış kemikler (tosal koolisyonlar ) bazen ayak kemiklerinin bir veya birkaçı kaynamış olabilir. Doğuştan olan bir durumdur. Düz tabanlık yapar. Ağır bir durumdur. Çocukların yürümeleri bozuktur. Tedavisi ameliyatlardır. Pes cavun-cavo varun; ayak taban kavsi ve çukurunun aşırı olmasıdır. Çocuk adeta topukları ve parmakları üzerinde yürür. Ayak kavsi derindir. Bel sorunları olan çocuklarda sık görülür. Hem ayakkabı-bot ile hem de bazı olgular ameliyatlarla tedavi edilirler.”

Topuk kemiğinde ve diğer kemiklerde görülen kistler ile tümörlerin ayak ağrısına yol açtığı bilgisini veren Prof. Dr. Uğur Yensel, çocuk ayak parmak anormalliklerinin bir başka ayak ağrısı nedeni oluşturduğunu kaydetti.

Ayak ağrılarına çocuklukta muhakkak müdahale edilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Uğur Yensel, “Ayak hastalıkları iyi tedavi edilmediği taktirde; mutlaka ileriki yaşlarda ayak ağrıları olarak yaşamımız da yer ederler. Gözle görülen, şüphelenilen her ayak problemi için mutlaka uzman bir hekime gereklidir. Muayene bulguları normal olabilir. Ama bu incelemeler en azından tedavi edilebilecek çocukların erken tanı almalarına neden olur. Sonuç olarak; Düşman ayağa bakar sözü doğru değildir. Önce anne baba çocuklarının ayağına bakar, birde hekim çocuğunun ayağına bakar, bakmalıdır diyebiliriz. Fransız cerrahların şu sözünü hatırlatarak bitiriyorum. ‘Hastayı tedavi etmekten ziyade annelerin gözünü tedavi ediniz.' demişlerdir. Yani her çocuk ayağı hasta değildir. İyi muayene - değerlendirme ve bilgilendirme en iyi hizmet şeklidir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48