Anne Sütü Bebeği Hastalıklardan Koruyor

Uzmanlar, anne sütünün bebeği hastalıklardan koruduğunu belirterek, bebeğe il 6 ay sadece anne sütü verilmesinin sağlık açısından önemli olduğunu söyledi.Dünyaya yeni gelen bir bebeğin ilk ihtiyacın anne sütü olduğunu kaydeden Çocuk...

Anne Sütü Bebeği Hastalıklardan Koruyor
Uzmanlar, anne sütünün bebeği hastalıklardan koruduğunu belirterek, bebeğe il 6 ay sadece anne sütü verilmesinin sağlık açısından önemli olduğunu söyledi.

Dünyaya yeni gelen bir bebeğin ilk ihtiyacın anne sütü olduğunu kaydeden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk, “Bebeğin doğar doğmaz içgüdüsel olarak ilk yaptığı şey, emecek bir şeyler aramak olur. İşte bu noktada anne sütünün önemi devreye girer. İlk gıdası olan anne sütü, bebeği birçok hastalıktan koruyacak en doğal besin maddesidir. Emzirmek beslenmenin doğal yolu, anne sütü de bebeğin en ideal besinidir. İlk 48 saat içinde emzirmek sütün yeterliliği açısından önem taşır çünkü süt anne emzirdikçe artarak gelmeye devam eder. Anne sütünün besleyici içeriği, sütün dönemine göre, anneden anneye, günden güne ve beslenmeden beslenmeye değişir. Anne sütünün yeterliliği ise göğsünü sıktığında süt gelmesinden, bebeğin düzenli bir şekilde kilo almasından (ilk 6 ay içinde 150-200 gram ya da her ay 600-800 gram kilo) anlaşılır. Bebek günde 5-6 kez altını ıslatıyor ve günde 1-2 kez dışkısını yapıyorsa, bu sütün yeterli olduğunu gösterir” dedi.

"ANNE SÜTÜ MEME KANSERİ RİSKİNİ AZALTIYOR"

Bebeğin ilk 6 ayında tüm ihtiyaçlarını tek başına karşılayabilen tek doğal besin kaynağının anne sütü olduğunu kaydeden Öztürk, sütün faydalarını şöyle anlattı:

“Bebeğin yaşına ve fizyolojik özelliklerine göre değişme özelliği gösterebilen en uygun besleyicidir. Sterildir, her ortamda verilebilir. Alerjen değildir, anne sütü alan bebeklerde alerjik hastalıkların görülme sıklığı düşüktür. Anne sütü alan bebeklerde ileriki yaşlarda obezite ve koroner kalp hastalıkları daha az görülür. Bebeği hastalıklardan koruyan birçok madde içerir. Annede meme kanseri görülme riskini azaltır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48