Hakkari’de Kurban Hizmetleri Kurulu Toplantısı

Hakkari Valiliği Kurban Hizmetleri Kurulu toplantısı Vali Yardımcısı Mustafa Temiz’in başkanlığında yapıldı.Valilikte yapılan toplantıda, ilgili kurum amirleri katıldı. Hakkari İl Müftüsü Mehmet Feysal Geylani’nin kısa sunumunun ardında...

Hakkari’de Kurban Hizmetleri Kurulu Toplantısı
Hakkari Valiliği Kurban Hizmetleri Kurulu toplantısı Vali Yardımcısı Mustafa Temiz’in başkanlığında yapıldı.

Valilikte yapılan toplantıda, ilgili kurum amirleri katıldı. Hakkari İl Müftüsü Mehmet Feysal Geylani’nin kısa sunumunun ardında devam eden toplantıda, kurul tarafından 29 maddelik karar alındı. Kararda, “Kurban satış ve toplu kesim yerleri Belediye Başkanlığı tarafından tespit edilip ilan servisinden halka duyurulacaktır. Ayrıca tespit edilen kesim ve satış yerleri İl Müftülüğü’ne bildirilecektir. Kurban kesim yerlerinin hijyenik şartlara uygunluğu Sağlık Müdürlüğü elemanlarınca kontrol edilecektir. Kurbanlarını mezbahalarda kestirmek isteyen vatandaşlarımıza Belediye Başkanlığı görevlileri yardımcı olacaktır. Ayrıca her kesim yerinde müftülükçe bir din görevlisi görevlendirilecektir. Kurbanlık hayvanların dinen kurban olup olamayacakları müftülük yetkililerince kontrol edilecek, kurban olması dinen sakıncalı olan hayvanların satım yerine girişi zabıta ekiplerince engellenecektir” denildi.

KURBANLAR PARK VE CADDELERDE KESİLMEYECEK

Kurban kesiminde görev alan kasapların kıyafetleri ile kurbanları dini hükümlere göre kesmelerinden Belediye Başkanlığı ve Müftülük görevlilerinin sorumlu olacağı belirlenirken, “Kurban kesmek isteyen vatandaşların kurbanlarını parklarda, cadde ve sokaklarla çevre kirliliği oluşturacak yerlerde kesmelerine Belediye Başkanlığı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü elemanlarınca izin verilmeyecektir. Bu kuralı ihlal edenler hakkında Çevre Kanunu’nun 20. Maddesi’nin (s) bendi gereğince gerekli kanuni işlemler yapılacaktır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde görevli veteriner hekimlerin kontrolünden geçmeyen kurbanlıkların kesilmesine bu kurum yetkilileri ile zabıta elemanlarınca izin verilmeyecektir. Ayrıca kurban kesilen mezbahaneler ile toplu kesim yerlerinde bu konuda gerekli kontroller yine bu iki kurum tarafından yapılacaktır. Özellikle şap hastalığına karşı aşısı yapılmayan büyükbaş hayvanların satılmasına izin verilmeyecektir. Kurban satış yerleri Belediye Başkanlığı tarafından tespit edilecek, bunların dışındaki yerlerde kurban satışına izin verilmeyecektir. Bu husustaki denetimler Belediye Başkanlığı görevlileri tarafından sıkı bir şekilde yapılacaktır. Kurban kesimi sırasında, ortaya çıkacak kan, mide ve diğer sakatatların gelişi güzel çevreye atılmaması, çevre kirliliği ile çevre sağlılığını tehdit etmemesi için Belediye Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü elemanlarınca gerekli denetimler yapılacaktır. Artan sakatatların sızdırmaz poşetlere konularak şehir dışında açılacak kuyulara bırakılması ve üstünün kapatılmasından Belediye Başkanlığı görevlileri sorumlu olacaktır. Uyarılara rağmen sakatatları gelişigüzel atanlar hakkında zabıta ekiplerince gerekli yasal işlemler yapılacaktır. Toplu kurban kesim yerlerinde kurban derilerinin Türk Hava Kurumu’na teslimi için gerekli telkinler yapılacaktır. Vekalet yoluyla kurban kestirilmesi için vaaz ve hutbelerde gerekli telkinler İl Müftülüğü görevlilerince yapılacaktır. Kurban satış ve kesim yerlerine İl Sağlık Müdürlüğü’nce ilk yardım malzemeleri götürülecektir. Her kesim ve satış yerinde Belediye Başkanlığı’ndan bir yetkili bulundurulacaktır. Kurban kesim yerlerine su temini Belediye Başkanlığı tarafından yapılacaktır. Kurban kesimi ve Kurban Bayramı ile ilgili bilgileri ihtiva eden broşürlerin halkın bilgisine sunulması Belediye Başkanlığı ile İl Müftülüğü yetkilileri tarafından sağlanacaktır. Kurban ve Kurban Bayramı ile ilgili dini bilgilerin ehil olmayan kişilerce verilmesi engellenecek, bu konuda İl Müftülüğü’nce görevlendirilen din görevlileri halkı bilgilendirecektir. Kurban kesim ücreti büyükbaş hayvanlarda 60, küçükbaş hayvanlarda ise 30 TL olarak belirlenmiştir” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48