Karayolları Trafik Yönetmeliğinin bazı maddelerinde değişiklik

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin bazı maddelerinde değişiklik yapılmasına ilişkin Yönetmelik 19.02.2014 tarihli ve 28919 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin bazı maddelerinde değişiklik

 Karayolları Trafik Yönetmeliğinin bazı maddelerinde değişiklik yapılmasına ilişkin Yönetmelik 19.02.2014 tarihli ve 28919 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Yapılan değişiklikler;

    Emniyet Kemeri ile İlgili Yapılan Değişiklikler

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, “Yerleşim yeri içinde ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan araç sürücüleri ile yakın koruma harekât tatbikat ve devriye görevi yürüten ve olaylara müdahale eden askeri ve kolluk görevlilerinden sürücü ve yolcu konumunda bulunanların emniyet kemeri kullanması zorunlu hale getirilmiştir.”

Mevcut yönetmelikte görev ya da ekip çalışması ile özel pozisyonlarda bulunduklarında acil servis görevlileri, emniyet kemeri kullanmak zorunda değildir ibaresinde değişiklik yapılarak ambulanslarda sürücü ve yanındaki oturma yerlerinde oturan kişilere emniyet kemeri takma zorunluluğu getirilmiş bunun dışında kalan ve hasta veya yaralıya müdahale nedeniyle özel pozisyonlarda bulunan görevliler istisna tutulmuştur.

  Koruma başlığı (KASK) ile ilgili yapılan değişiklikler

Motorlu bisiklet ve motosikletlerde zorunlu olan koruma başlığı ve koruma gözlüğü kullanma zorunluluğu elektrikli bisikletlerde de uygulanacaktır. Uymayan sürücülere Karayolları Trafik Kanunu’nun 78/1-B maddesinden idari para cezası uygulanacaktır.

  Hız Sınırları İle ilgili Değişiklikler

  Yapılan değişiklikle yerleşim yeri içinden geçen bölünmüş devlet ve il yolları ile belediyelerin yapım ve bakımından sorumlu olduğu taşıma kapasitesi yüksek can ve mal güvenliği açısından gerekli tedbirlerin alındığı yaya geçişlerinin alt ve üst geçitlerle sağlandığı bölünmüş karayollarında araç cinsleri için ayrı ayrı olmak üzere hız sınırını 32 km’ye kadar yerleşim yeri içinde bulunan diğer bölünmüş karayollarında ise mevcut uygulamada olduğu gibi 20 km’ye kadar artırılabilecektir. 

  Uyuşturucu ve Keyif Verici Maddeler İle Alkollü İçkilerin Etkisinde Araç Sürme Yasağına Karşı Yapılacak İşlemler

  Gerek teknik cihaz kullanılarak gerekse sağlık kuruluşlarına götürülmek suretiyle yapılacak uyuşturucu veya uyarıcı madde kontrolleri ise alkol denetiminde alkolsüz çıkmasına rağmen genel görüş itibari ile hal ve hareketlerinden şüphelenilen sürücüler üzerinde yapılacaktır.

Bununla birlikte sürücünün alkollü olarak araç kullandığının tespit edilmesi ancak, yine genel görünüşü ile hal ve hareketlerinden şüphe edilmesi halinde de uyuşturucu veya uyarıcı madde tespiti yapılacaktır.

1,00 promilin altında olmasına rağmen alkolün etkisiyle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek durumda olduğu tutanakla tespit edilen sürücüler hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 179. Maddesinin 3. Fıkrası hükümlerine göre adli işlem yapılmak üzere mahalli zabıtaya teslim edilecektir.”

Yaralanma veya ölümle sonuçlanan kazalar ya da trafik görevlilerince el konulan maddi hasarlı trafik kazasına karışan sürücülerin alkol oranları mutlaka tespit edilecek ancak uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanıp kullanmadıklarının tespiti sadece şüphe edilmesi durumunda yapılacaktır.

    Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası olmayan araçların çekme işlemi ve araç sürücüsüne uygulanan ceza puanı

 Yönetmeliğin 125. Maddesi ile ilgili olarak yapılan değişiklikle zorunlu mali sorumluluk sigortası bulunmayan araçlar trafikten men edilecekleri yere kadar çekici/kurtarıcı marifetiyle bunun mümkün olmaması halinde karayolunda sürücüsü tarafından sürülerek götürülebilecektir.

Zorunlu mali zorunluluk sigortasından Kanunun 91. Maddesinden uygulanacak cezaların araç sürücüsüne değil araç sahibine uygulanması gerektiğinden ceza puanı cetvelden çıkarılmıştır.

  Ceza Puanı İle İlgili Değişiklikler

 Karayolları Trafik Kanunun 53. Maddesinde belirtilen Dönüş Kuralları ikinci fıkrasını ihlal edenler için 20 ceza puanı getirilmiştir.

  Sağlık Bakanlığına Ait Ambulanslar ve Acil Sağlık Kuruluşlarının Karıştığı Maddi Hasarlı Trafik Kazalarında düzenlenen “Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı” Düzenlenmesi

 Yönetmeliğin 152. Maddesi ile ilgili olarak maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan araçlardan herhangi birinin kamu kurum ve kuruluşlarına ait olması durumunda trafik kazalarından trafik zabıtasınca ya da genel kolluğun tespit tutanağı düzenlemesi zorunludur. Ancak, Sağlık Bakanlığına ait ambulanslar ve acil sağlık kuruluşlarının karıştığı kazalarda trafik polisi veya genel kolluğun tespit tutanağı düzenleme zorunluluğu kaldırılmıştır. Kaza tarafları kendi aralarında anlaşmaları halinde maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağını tanzim edebileceklerdir.

  Yapılan diğer değişiklikler 19.02.2014 tarihli ve 28919 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış olup, konu hakkında kapsamlı bilgi anılan gazeteden edinilebilecektir.

Maraş Haber (Marashaber.com.tr)

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2014, 23:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48