BAĞ BOZUMU TARLA GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Hanbey Tarım ve Hayvancılık İşletmeleri A.Ş. tarafından düzenlenen Bağ Bozumu Tarla Günü 03 Eylül 2014 Çarşamba günü saat 09.30’da düzenlendi.

BAĞ BOZUMU TARLA GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

    İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Hanbey Tarım ve Hayvancılık İşletmeleri A.Ş. tarafından düzenlenen Bağ Bozumu Tarla Günü 03 Eylül 2014 Çarşamba günü saat 09.30’da düzenlendi.
        Hanbey Tarım İşletmesi Çiftliğinde gerçekleştirilen bağ bozumu günü Vali Şükrü Kocatepe, Dulkadiroğlu Kaymakamı Metin Maytalman, Türkoğlu Kaymakamı Serdar Kartal, İl Jandarma Komutanı V. J. Yarbay Alper Kuşbaşoğlu, İl Emniyet Müdürü Ümit Yaşar Adalar, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı M. Hanifi Öksüz, KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, işadamları ve davetlilerin katılımıyla gerçekleşti.

        Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan bağ bozumu töreninde bir konuşma yapan KİPAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı M. Hanifi Öksüz, “Bağ bozumu tarla gününe teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum, bu tarla günlerinden gerçekten heyecan duyuyorum. Burada yapılan tarla gününde hem paylaşma hem istişare etme hem de değerlendirme fırsatı buluyoruz. Daha önce bağcılık projemizden değerli Valimize bahsetmiştim, kendileri bir tarla günüyle bunu paylaşmamızı arzu ettiler. Bu tarla gününün düzenlenmesinde başta değerli Valimiz olmak üzere İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürümüze, Tarım Müdürlüğü mensuplarına ve Hanbey Tarım İşletmesi mensuplarına çok teşekkür ediyorum” dedi.

        İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu ise yaptığı konuşmada, “Kahramanmaraş iklim açısından toprak özellikleri açısından ülkemizin nadide bölgelerinden bir tanesi. Bugün Hanbey Tarım İşletmesinin misafiriyiz, onlar burada güzel bir faaliyette bulunmuşlar beş yıllık bir serüven, beş yıllık bir süreç ilimiz açısından hayırlı uğurlu olsun” dedi.

        Yapılan konuşmaların ardından üzüm bağlarında incelemelerde bulunan Vali Kocatepe, üzüm yetiştiriciliğinde kullanılan teknoloji ve yetiştirilen üzüm çeşitleri hakkında yetkililerden yerinde bilgi aldı.        Uzun yıllardan beri daha çok engebeli ve küçük parçalı araziler üzerinde yerel kabarcık ve marhabaşı çeşitleri ile süregelen yetiştiricilik, ova bölgesine kurulan modern bağ alanlarıyla gün geçtikçe güçlenmektedir. Telli terbiye sistemli, damla sulamalı olarak ekonomik işletme büyüklüklerinde tesis edilen bağlarda daha çok ulusal ve uluslararası pazarlarda tercih edilen, albenisi ve pazar değeri yüksek yeni çeşitlere yer verilmektedir. 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2014, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48