Yalovalılar İsrail'i Lanetledi

Yalova'da, Gönül-Der üyeleri, Mavi Marmara davası hakkında açıklamalarda bulundu.4. duruşması görüşülmeye başlanan Mavi Marmara davasıyla ilgili açıklamayı Gönül-Der adına Sabri Kan yaptı. Kan, açıklamasında, "Gazze’ye insani...

Yalovalılar İsrail'i Lanetledi
Yalova'da, Gönül-Der üyeleri, Mavi Marmara davası hakkında açıklamalarda bulundu.

4. duruşması görüşülmeye başlanan Mavi Marmara davasıyla ilgili açıklamayı Gönül-Der adına Sabri Kan yaptı. Kan, açıklamasında, "Gazze’ye insani yardım götürmek için yola çıkan ve sadece yardım gönüllüleriyle insani yardım malzemesi taşıyan Mavi Marmara, Sfendoni, Challenger I, Eleftheri Mesogios, Gazze I ve Defne-Y gemilerinden oluşan Gazze özgürlük filosu, 31.05.2010 günü İsrail askerî güçlerinin hukuk dışı saldırı ve müdahalesiyle karşı karşıya kalmıştır. Gemilere fiilî silahlı saldırıda bulunulmuştur. Bu müdahale esnasında ve devam eden süreçte dokuz insani yardım gönüllüsü hayatını kaybetmiş, 52’si ağır olmak üzere 156 yardım gönüllüsü yaralanmış, filodakiler hiçbir hukuki dayanak olmaksızın hapsedilmiş, yaralılara kelepçe takılmış, bazı yaralılar günlerce hücrelerde alıkonulmuş, kendilerine işkence ve kötü muamelede bulunulmuş, şahsi eşyalara el konulmuş ve gemilere çeşitli maddi zararlar verilmek suretiyle birçok haksız fiil işlenmiştir. Gazze özgürlük filosu organizatörleri ve bileşenleri filo hazırlık sürecinde ve yolculuk esnasında olduğu gibi sonraki hukuk mücadelesi sürecinde de kararlılıkla hareket etmektedir. Ancak birçok kez dünya medyasına yansıdığı gibi İsrail bu hukuk mücadelesini çeşitli şekillerde engellemeye ve baskı altında tutmaya çalışmaktadır. Öncelikle 20 yıldır çalışmalarını sürdüren ve dünyanın 135 ülke ve bölgesinde faaliyet gösteren İHH İnsani Yardım Vakfı hakkında son dönemlerin en kolay suçlama yöntemi olan teröre destek gibi suçlamalarla karalama kampanyaları başlatmıştır. ABD yönetimine bu hususta baskı yapıldığı ise net bir şekilde görülmektedir. İHH İnsani Yardım Vakfı yöneticileri hakkında karalama, iftira, çeşitli suçlamalarla baskı altına almak için düzmece deliller oluşturma çabaları da bu süreçte aşikar olmuştur. Tüm bunlardan sonuç alınamayınca yüksek miktarda tazminatların ödenmesi karşılığında davalardan vazgeçilmesi teklifi getirilmiştir. Hiçbir zaman saldırının sorumluların cezalandırılması talebinden vazgeçmeyen Gazze özgürlük filosu organizatörleri, katılımcılar ve şehit yakınları, İsrail’in hukuk alanı dışındaki siyasi girişimlerinin kendileri için hiçbir bağlayıcılığı ve anlamı olmadığını belirtmiştir. Sadece özür ve tazminatla bu hukuksuzluğun üstünü örtmeyi hedefleyen İsrail’in, hukuk mercilerinde verilecek kararla zarar gören bütün gerçek ve tüzel kişiler için tazminat ödeyerek zararları karşılaması ve saldırı kararı alan ve saldırıya karışan suçluların cezalandırılmasını sağlaması gerekmektedir. Zira, BM tarafından da tespit edilen söz konusu suçların karşılığı hukukta hem tazminat hem de suçluların cezalandırılmasıdır" diye konuştu.

Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde toplanan Gönül-Der'e üye derneklerin yöneticileri, ellerinde taşıdıkları döviz ve pankartlarla da İsrail'i tel'in etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER