Tmmob’den ‘marmaray Hazır Değil’ İddiası

Türkiye Makine Mühendisleri Odası Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, 8 yıl Marmaray Projesinde görev yapan Rıza Behçet Akcan’ın raporuna dayanarak Marmaray Tüp Geçişinin bitirilmeden hizmete sokulduğunu...

Tmmob’den ‘marmaray Hazır Değil’ İddiası
Türkiye Makine Mühendisleri Odası Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, 8 yıl Marmaray Projesinde görev yapan Rıza Behçet Akcan’ın raporuna dayanarak Marmaray Tüp Geçişinin bitirilmeden hizmete sokulduğunu iddia etti.

Türkiye Makine Mühendisleri Odası Birliği İstanbul İl Koordinasyon Kurulu ve Birleşik Taşımacılık Sendikası 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılacak olan Marmaray’a ilişkin basın açıklaması yaptı. Türkiye Makine Mühendisleri Odası İstanbul İl Başkanlığında düzenlenen basın açıklamasına TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul İş Başkanı Cemal Gökçe , Birleşik Taşımacılık Sendikası 1 No’lu Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Albuz katıldı.

Elektrik - Elektronik Yüksek Mühendisi olan ve 8 yıl Marmaray Projesinde görev yapan Rıza Behçet Akcan’ın raporuna dayanarak Marmaray Tüp Geçişinin bitirilmeden hizmete sokulduğunu iddia eden TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz , ‘’Yayınlanan raporda 11 madde var. Bu 11 maddeyi dikkate almadan Marmaray’ı açarsanız risk oluşturur. Açmayın diyor. Bu cinayet olur diyor. Emniyet vagonları yoktur. Bu sistemin elektronik güvenlik sistemi yoktur. Proje bir bütün olarak dikkate alınmış ve proje Gebze’den başlayacak Halkalı’da bitecektir. Güvenlik sistemi buna göre oluşturulmuştur. Şuan da açılacak olan tüpün kontrol güvenlik merkezi yoktur. Bunun için ek olarak 10 milyon euroluk bir yatırımla Üsküdar’a geçici olarak tüpteki sistemi kontrol edecek elektronik sinyalizasyon sistemi kurulduğunu söylüyor Devlet Demir Yolları. Ama Behçet Bey’in iddiasına göre bu sorunu çözmeyecek. Tüpler birleştirilerek bu geçit oluşturulmuştur. Bunlar bir kompanzitörle esnek bir bağlantıyla yapılmıştır. Bu bağlantılarda yırtılma söz konusu olduğunda tünele su dolacaktır. Böyle bir risk oluştuğunda bu problemi çözecek bir senaryo bir proje geliştirilmemiş bunun için hiçbir önlem alınmamıştır. Önemli bir sorundur. Deneme seferleri yapılması gerekir. Deneme seferleri bugüne kadar dizel motorlarla yapılmıştır. Yani Devlet Demir Yollarının diğer ulaşım alanlarında kullandığı dizel lokomotiflerle yapılmıştır. Yolcu ağırlığına denk gelecek yükle yapılmamıştır. Halbuki işletmeye alındığında burada elektrik sinyali sistemiyle çalışacak lokomotifler kullanılacaktır ve insan taşınacaktır. Farklı bir ağırlığa göre deneme yapılmamıştır. Bu çok büyük bir risktir. Bu üç sebep temel sebeplerdir. Marmaray açılacaksa bile buraya insan almayın dizel vagonlarla deneme seferlerine devam edin ve bir süre sonra burayı kapatın. Proje tam olarak bittikten sonra hizmete açın. Biz bu öneriyi destekliyoruz. Türkiye bu riski almamalıdır. İllaki Cumhuriyet Bayramı’nda açılacaksa insan taşımacılığı yapılmamalıdır" diye konuştu.

Tüp geçidin teknik olarak hazır olmadığını iddia eden BirleşikTaşımacılık Sendikası 1 No’lu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Albuz ise "Bitmeden deneme sürüşü olmaz. Günün 24 saati tünel içerisinde çalışmalar ve faaliyetler devam ediyor. Halen tünel içerisinde teknik elemanlar çalışıyorsa o zaman bu tünel daha bitmemiştir. Bitmeyen tünel açılıyor arkadaşlar. O sistemi kontrol edecek bir kumanda masası oluşturulmamıştır. Oradaki elektrifikasyon sistemi tam anlamıyla hayata geçmemiştir. Başbakanımız bu projeyi bu tarihte açacağım dediği için zoraki açılıyordur. Ben umuyorum ki bu sadece tören olarak kalır. Belki sadece o gün ulaşım sağlanır. Daha sonra gerekli çalışmalar bittikten sonra yolcu taşımacılığına açılır. Ciddi yolcusuz deneme seferleri yapıldıktan sonra test edildikten sonra açılması gerekiyor. Şuan da tüp teknik olarak açılmaya hazır değil arkadaşlar. Ciddi problemler yaşayabiliriz" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48