Prof. Dr. Muhittin Serin’den İslam Sanatlarının İncelikleri

Türk-İslam Sanatları tarihçilerinden olan Prof. Dr. Muhittin Serin, Küçükçekmece Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren Geleneksel Sanatlar Akademisi öğrencileriyle ‘Medeniyetimizde Sanat’ konulu söyleşide buluştu. Serin geleneksel sanata...

Prof. Dr. Muhittin Serin’den İslam Sanatlarının İncelikleri

Türk-İslam Sanatları tarihçilerinden olan Prof. Dr. Muhittin Serin, Küçükçekmece Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren Geleneksel Sanatlar Akademisi öğrencileriyle ‘Medeniyetimizde Sanat’ konulu söyleşide buluştu. Serin geleneksel sanata gönül veren katılımcılara İslam sanatlarının inceliklerini anlattı.

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli Türk -İslam Sanatları tarihçilerinden olan Prof. Dr. Muhittin Serin, Küçükçekmece Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren Geleneksel Sanatlar Akademisi öğrencileriyle ‘Medeniyetimizde Sanat’ konulu söyleşide buluştu. Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen söyleşi kapsamında, Prof. Dr. Muhittin Serin geleneksel sanata gönül veren katılımcılara İslam sanatlarının inceliklerini anlattı.

Hat sanatı üzerinde yarım asırdır çalışmalar yaptığının altını çizen Prof. Dr. Serin; sanatın Allah için verilen bir eğitim olduğunu ifade ederek, “İslam anlayışında sanat bir gaye değildir. Allah içindir, gerisi çelik çomaktır. Yeteneğimizi, kabiliyetimizi edindiğimiz bilgilerle geliştirmek için sanat öğreniyoruz. İslami sanatlarda her çizgi, her renk Allah’a kapı açar. O yüzden bir sanat eseri karşısında büyüleniriz, aslında o güzellik bizim içimizde, Allah-u Teala’nın bize verdiği ruhtaki güzelliktir” diye konuştu.

Öğrencilik yıllarındaki siyasi baskıdan dolayı İslami sanatlarla gizlice ilgilendiklerini ifade eden Serin, Türk kültüründe İslami sanatlar adına önemli kayıplar verildiğini belirtti. “1 buçuk asırdır batılı olma hevesiyle kendi değerlerimizi bir kenara attık. Tezhip, minyatür ve geleneksel tüm sanatlarımız büyük bir darbe yedi. Bu değerleri reddeden bir toplum olmuştuk. Şimdilerde bu değerler daha çok anlam taşıyor” diyen Prof. Dr; Geleneksel Sanatlar Akademisi öğrencilerinin şanslı olduklarının altını çizdi.

‘BU İŞE AŞIK OLUN’

Muhittin Serin, “Harflere, renklere çizgilere aşık olun. Motiflere hayran olun. Sanatınızı bilgiyle destekleyin. Hat ruhta tecelli eder. Zihinde oluşur. Kağıt ve kalemle meydana gelir. Bol bol yazın. Bu işe aşık olun ki o da size kendi sırlarını açsın” diyerek, İslam sanatına gönül verenlere de tavsiyelerde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2020, 13:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48