Ortodoks Rumlar Ayvalık’ta Melekler Ayininde Buluştu

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde Ortodoks dünyasının en önemli ibadet organizasyonlarından biri olan Melekler Ayini yaklaşık 300 kişilik bir katılımla gerçekleşti.Ayvalık’ta kısa bir süre önce bakıma alınan Alibey adasındaki Taksiyarhis...

Ortodoks Rumlar Ayvalık’ta Melekler Ayininde Buluştu
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde Ortodoks dünyasının en önemli ibadet organizasyonlarından biri olan Melekler Ayini yaklaşık 300 kişilik bir katılımla gerçekleşti.

Ayvalık’ta kısa bir süre önce bakıma alınan Alibey adasındaki Taksiyarhis Kilisesi’nde tadilat çalışmalarının sürmesi nedeniyle ayin Lale Adasında bulunan Haliç Park Oteli salonunda yapıldı. Saat 10.00’da başlayan ve saat 12.30’a kadar süren Melekler Ayini’nde, Yunanistan’ın İzmir Konsolosu Thedore Tsakiris ile eşi Foivi Tsakiris, Yunanistan’ın Midilli Adası Milletvekili ve Eski Midilli Valisi Pavlos Vogiatsiz’in yanı sıra Atina Milletvekili Aqualis Boyacısiz, İstanbul’da Ortodoks Patrikhanesinden gelen Ayvalık Metropoliti Konstantinos Chriysanis, İzmir Aya Fortini Kilisesi Papazı İaannes Skyes ile Yunanistan’ın başkenti Atina başta olmak üzere ülkenin dört bir yanından rahipler, papazlar, ruhban okullarının yöneticileri ve çok sayıda Yunanlı Ortodoks turistin de hazır bulunduğu gözlendi. Despot ve Metropolit Apostolos Donilidis’in yönettiği ayinin 5-6 Eylül tarihlerinde yapılması beklenirken, bazı olumsuzluklar nedeniyle gecikmeli olarak gerçekleştiği öğrenildi. Kutsal melekler için duaların okunduğu ayin sonrasında açıklamalarda bulunan İstanbul Ortodoks Patrikhane Metropoliti Apostolos Donitilis’in “Daha önce burada Rumlar yaşıyordu biliyorsunuz. İşte onlarında anılarına mevlit okuduk” dedi.

Melekler Ayini sonrasında Ayvalık merkezi ziyaret eden 300 Ortodoks turist, kısa bir süre önce eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın çabalarıyla tadilatı tamamlanan Taksiyarhis Anıt Müzesi’ni ziyaret etmeyi ihmal etmediği gözlendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48