Onbinlerce Bursalı Cumhuriyet İçin Yürüdü

Bursa'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde FSM bulvarında düzenlenen yürüyüşe onbinlerce vatandaş katıldı.Cumhuriyetin 90. yıldönümü Bursa'da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Sabah Heykel'deki törenin ardından İhsaniye...

Onbinlerce Bursalı Cumhuriyet İçin Yürüdü
Bursa'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde FSM bulvarında düzenlenen yürüyüşe onbinlerce vatandaş katıldı.

Cumhuriyetin 90. yıldönümü Bursa'da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Sabah Heykel'deki törenin ardından İhsaniye Meydanı'nda, 5 bin 990 kişinin katılımıyla dünyanın en büyük canlı Atatürk Portresi oluşturuldu. Dolu dolu geçen kutlamalar, FSM Bulvarı'ndaki yürüyüşle devam etti. 7'den 70'e on binlerce Bursalı, Cumhuriyet yürüyüşüne katıldı. Ellerindeki meşale, pankart ve Türk bayraklarıyla yürüyen Bursalılar, renkli görüntüler oluşturdu. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve protokolün de katıldığı yürüyüşte, motosiklet sürücülerinin gösterisi herkesten alkış aldı.

O FOTOĞRAFI CANLANDIRDILAR

Yürüyüş etkinliği kapsamında İzmir'den gelen canlı heykel sanatçılarını gösterisi ise herkesi mest etti. İzmir Sokak Sanatları Atölyesi canlı heykel sanatçıları, cumhuriyet döneminde Uşak'ta çekilen 'Cumhuriyeti böyle kazandık' yazılı fotoğrafı canlandırdılar. Hiç kıpırdamadan 4 saatlik performanslarıyla herkesi kendine hayran bırakan oyuncular, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Organizasyon hakkında konuşan sanatçı Erdal Çoban, "Türkiye'de ilk defa bu fotoğrafı canlı heykellerle hatırlatma imkanı buluyoruz. Çocuklar ve yetişkin oyuncular, 4 saat boyunca Uşak'ta çekilen unutulmaz fotoğrafı yansıttı. Şu anda halkın yoğun bir ilgisi var. Bu boyutta performans bir ilk. En ufağı 11, en küçüğü 63 yaşındaki sanatçılar bu akşam güzel bir gösteriye imza attı" dedi.

FSM Bulvarı boyunca çalan müziklerle Cumhuriyet coşkusunu yaşayan Bursalılar, konser alanına kadar yürüyerek geldi. Ünlü sanatçı Candan Erçetin'in konseri öncesinde halk oyunları ve bando ekibinin gösterilerine alanı dolduran binlerce Bursalı eşlik etti.

"CUMHURİYET KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR"

Programda konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, tüm Türkiye'nin Cumhuriyet Bayramını kutlayarak konuşmasına başladı. Bozbey, "Uludağ gibi dik duran, cumhuriyet sevincini sele dönüştüren Nilüferliler ve Bursalılar, yurdumun güzel insanları merhaba. Cumhuriyete sahip çıkma bilincimiz git gide artıyor. Sizlere olan borcumuzu sadece çalışarak ödeyebiliriz. Bu bilinçle, Avrupa'da tarih yazan bir belediye olduk. Nilüfer Belediyesi, tarihe altın harflerle yazıldı. Avrupa belediye başarı ödülünü Türkiye'ye getirdik. Ne mutlu bizlere. Bu gurur hepimizin. Yetmiyor, yetmeyecek sizin için daha fazla çalışacağız. Hep birlikte daha güzel günler için çalışacağız. Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir. Yüreğimizde Atatürk sevgisi var. Kimse engel olamaz. Bu meydan Atatürk'ün kurduğu cumhuriyete sahip çıkanlarla doludur" dedi.

"ÖNÜMÜZDEKİ SENE BEN DE SİZİNLE OLACAĞIM"

Bozbey, İhsaniye Meydanı'nda düzenlenen dünyanın en büyük canlı Atatürk portresini oluşturduklarını hatırlatarak, gelecek yıl bu alanlarda tekrar buluşacaklarını söyledi. Bozbey, "Önümüzdeki sene ben de sizinle beraber olacağım. Ben de sizinle beraber olacağım. Bu destanı hep birlikte yazdık ve yazmaya devam edeceğiz. Yurdumun en güzel bayramı, en büyük bayramı cumhuriyet bayramınız kutlu olsun" açıklamalarında bulundu.

Bozbey'in konuşmasının ardından yakılan havai fişekler, binlerce insanı coşturdu. Programın sonunda ünlü sanatçı Candan Erçetin, konserine 'Yalan' şarkısıyla başladı. Candan Erçetin'in şarkılarına Bursalılar hep bir ağızdan eşlik etti. Ünlü sanatçı, seslendirdiği şarkılarıyla herkesi mest etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48