Mübadil Yakınları Atatürk‘ün Doğduğu Evi Unutmadı

Türkiye ile Yunanistan arasında gerçekleştirilen mübadelenin izlerini aramak üzere 90 yıl sonra yola çıkan mübadil yakınları, Atatürk’ün doğduğu evi de unutmadı. Mübadelenin canlı tanıklarından 100 yaşındaki Lütfü Karadağ da Atatürk...

Mübadil Yakınları Atatürk‘ün Doğduğu Evi Unutmadı
Türkiye ile Yunanistan arasında gerçekleştirilen mübadelenin izlerini aramak üzere 90 yıl sonra yola çıkan mübadil yakınları, Atatürk’ün doğduğu evi de unutmadı. Mübadelenin canlı tanıklarından 100 yaşındaki Lütfü Karadağ da Atatürk Evi’ni ziyaret etti.

Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye ile Yunanistan arasında gerçekleştirilen mübadelenin 90. yılında Tuzla Belediyesi’nin organizasyonuyla yola çıkan mübadil yakınları, Selanik’e ulaştılar ve ilk olarak Atatürk Evi’ni ziyaret ettiler. Mübadele döneminde 10 yaşında olan, o yılların canlı tanığı Lütfü Karadağ da Atatürk Evi’ni ziyaret edenler arasındaydı. Mübadele gezisine, Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Alaattin Büyükkaya, AK parti İstanbul Milletvekilleri Hüseyin Bürge, Gülay Daylan, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazcı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Türk heyetini Atatürk Evi’nde Yunanistan Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin karşıladı. Atatürk Evi’ni birlikte gezen heyet, bahçeye de Türkiye’nin 7 bölgesinden getirilen toprakla fidan dikti.

Çınar ağacının, atalarımızın ağacı olduğuna dikkat çeken Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin, “Çınar ağacı padişah sülalesinin ağacı biliyorsunuz. Gittiğiniz yerlerde çınar ağaçlarını görün, çınar ağaçlarına şöyle bir bakın, atalarım bunun altında kahve içmişti, oturmuştu, evlenmişlerdi, yaşamışlardı deyin” dedi.

100 yaşındaki Lütfü dedenin de elini öpen ve “hoş geldiniz” diyen Başkonsolos Biltekin, kendisiyle bir süre Atatürk evi hakkında sohbet etti.

Organizasyonun mimarlarından Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Selanik’in çok büyük bir önemi var. Tabii Selanik’te özellikle Atatürk’ün evinin olması ve bizim Selanik’e 1924 mübadelesi ile gelişimiz bu durumlarla birlikte Atatürk’ün evindeki bu hava gerçekten çok güzel. Evin restorasyondan çıkmış halini görmek mutluluk verici. Ben ilk defa geliyorum. Hem maziyi bilmek açısından hem de tarihi değerleri geleceğe kadar taşımak gerekliliğinin başka yolu olmadığını düşünüyoruz. Sosyal, kültürel etkinliklerle beraber Tuzla’nın veya başka bir yerel yönetimin geçmişiyle geleceğini de şekillendirebilmek gerekir o yüzden bu tür organizasyonlar devam edecek” diye konuştu.

Atatürk Evi’ni ziyaretin ardından Türkiye’den gelen heyet ile beraberindeki mübadil yakınları Selanik’teki camileri, kaleleri gezerek şehir turu attı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER