Mersin Kadın Platformu Üyeleri Kadın Cinayetlerini Protesto Etti

Mersin Kadın Platformu üyeleri, kadın cinayetlerini, taciz, tecavüz ve şiddet olaylarını protesto etti.Akşam saatlerinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Mersin İl Müdürlüğü önünde bir araya gelen kadınlar, Sloganlar atarak kadına...

Mersin Kadın Platformu Üyeleri Kadın Cinayetlerini Protesto Etti
Mersin Kadın Platformu üyeleri, kadın cinayetlerini, taciz, tecavüz ve şiddet olaylarını protesto etti.

Akşam saatlerinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Mersin İl Müdürlüğü önünde bir araya gelen kadınlar, Sloganlar atarak kadına yönelik yapılan saldırılara tepki gösterdi. Burada kadınlar adına açıklamalarda bulunan Ayşegül Başar, hemen hemen her gün kadına yönelik saldırının olduğunu savunarak, "Gün geçmesin ki uyandığımızda bir güne kadın cinayetleri, taciz, tecavüz ve şiddet haberlerini duyarak başlamayalım. İşte onlardan yalnızca bir tanesi geçtiğimiz Cumartesi günü yaşadığımız kentte yani yanı başımızda oldu. Kız kardeşimiz N.K., balıkçı barınağı yakınında bulunan dalgakıran kayalığına birlikte gittiği nişanlısı R.K. tarafından önce yüzüne bıçak darbesi almış daha sonra ise başı defalarca kayalıklara vurularak vahşice katledilmiştir. Katledilme nedeni ise her gün duymaya alıştığımız erkeğin suçunu meşrulaştıran nedenlerden yalnızca biri; aldatılma şüphesi" dedi.

2013 yılında şu ana kadar 146 kadının öldürüldüğünü belirten Başar, "Birçok cinayette arkasına sığınılan erkeğin suçunu meşrulaştırma aracı olan bu şüphe yüzünden her gün en az 5 kadın öldürülüyor ya da şiddete maruz kalıyor. Elbette ki bu cinayetlerin ya da şiddet olaylarının hiçbiri tesadüf yada münferit değildir. Sadece 24 kadın cinayeti geçtiğimiz Eylül ayında meydana gelmiştir. Bunların sorumlusu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'dır. Vakit artık hiç olmadığı kadar yan yana olmanın, omuz omuza durmanın, hesap sormanın vaktidir" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48