Marmaray Entegrasyonunu Sağlayacak Yeni İett Hatları Tanıtıldı

İstanbul’un iki yakasını denizin altından birleştirecek olan Marmaray’ın entegrasyonunu sağlayacak olan İETT hatları tanıtıldı. İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, "Yolcu sayısı arttıkça araç sayımızı artırmayı hedefliyoruz"...

Marmaray Entegrasyonunu Sağlayacak Yeni İett Hatları Tanıtıldı
İstanbul’un iki yakasını denizin altından birleştirecek olan Marmaray’ın entegrasyonunu sağlayacak olan İETT hatları tanıtıldı. İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, "Yolcu sayısı arttıkça araç sayımızı artırmayı hedefliyoruz" dedi.

İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreteri Muzaffer Hacımustafaoğlu, Marmaray’ın entegrasyonunu sağlayacak olan İETT hatları hakkında bilgiler verdi. Kazlıçeşme İstasyonu Otobüs Peron Alanı’nda düzenlenen toplantıda konuşan Muzaffer Hacımustafaoğlu, Yenikapı’dan Marmaray ile günlük 120 bin ile 300 bin arasında yolcu beklediklerini belirterek, “Kapasitemiz budur. Bunların bir kısmı Yenikapı da inecek. İnen yolcularımızın şehrin muhtelif yerlerine toplu taşıma araçları ulaşımlarını sağlayacak. Aksaray Metrosu’na ulaşacak ring seferlerimiz var. Aynı şekilde İDO’ya ring seferlerimiz olacak. Taksim yönüne zaten otobüslerimiz var” dedi.

Oluşturulan 181 hatla Marmaray’ın entegre edildiğini ifade eden İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı ise, “181 hatla Marmaray’ı entegre ederken bin 419 otobüs ve 8 bin 727 seferle de biz bu hattın aktif işletilmesi için hizmetlerimizi devam ettireceğiz. Tüm bu faaliyetleri yaparken 5 yeni güzergah oluşturduk. 150 yıllık bir rüyanın gerçekleşmesi çok önemli bir faaliyettir. Hedeflediğimiz en önemli unsur vatandaş memnuniyeti. Bununla ilgili yapmış olduğumuz çalışmalarda 181 hatla Marmaray’ı entegre ediyoruz. 181 hatla Marmaray’ı entegre ederken bin 419 otobüs ve 8 bin 727 seferler de biz bu hattın aktif işletilmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak hizmetlerimizi devam ettireceğiz. Tüm bu faaliyetleri yaparken biz 5 yeni güzergah oluşturduk. Bu güzergahlarda vatandaşlarımızın ulaşımını kolaylaştıracak ve onların işlerini rahatlatacak istasyonlar var. 5 yeni hattımızdan bir tanesi Yenikapı-Aksaray yaklaşık sefer sıklığı 10 dakikada bir gerçekleşecek, ikincisi Halkalı-Yenikapı, üçüncüsü Zeytinburnu-Kazlıçeşme, dördüncüsü Cevizlibağ-Kazlıçeşme, beşincisi ise Yenibosna metro- Kazlıçeşme arasında 5 yeni hattımız var. Bu yoğunluğun bununla giderileceğini düşünüyoruz. Bu hatlarda araç sayısı şuan 30 civarında, bunu arttırmayı vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“YOLCU SAYISI ARTTIKÇA ARAÇ SAYISINI ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

Yeni hatlarla ve metrobüsle ilgili yeni güzergah entegrasyonu çalışmaları olduğunu kaydeden Baraçlı, “Bunları yaparken hem Bakırköy deniz otobüsleri istasyonu hem Cevizlibağ raylı sistem istasyonu, bununla beraber metrobüs istasyonlarıyla ilgili de entegrasyon çalışmaları var. Tabi ki Marmaray büyük bir proje ve bu projenin belirlenmiş bir yolcu kapasitesi var. Başlangıçtaki yolcu sayısı arttıkça bizde araç sayısını arttırmayı hedefliyoruz. Böylece hem metrobüste hem de diğer hatlarda entegrasyonu sağladığımızda hatlarla ilgili olan iyileştirme çalışmalarını da bu şekilde gerçekleştirmiş olacağız. Metrobüs faaliyetimiz 24 saat devam ederken Marmaray ile entegre ettiğimizde vatandaş memnuniyetini daha üst seviyeye çıkarmaya çalışıyoruz ” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48