Kazakistanlı Eğitimciler Sertifikalarını Aldı

Mesleki eğitim konusunda kalıcı ve kapsamlı işbirliği tesis etmek amacıyla Kazakistanlı eğitimciler için İstanbul’da düzenlenen ‘2013 yılı mesleki ve teknik eğitimde eğiticilerin eğitimi programı’ tamamlandı. Başarıyla eğitimlerini...

Kazakistanlı Eğitimciler Sertifikalarını Aldı
Mesleki eğitim konusunda kalıcı ve kapsamlı işbirliği tesis etmek amacıyla Kazakistanlı eğitimciler için İstanbul’da düzenlenen ‘2013 yılı mesleki ve teknik eğitimde eğiticilerin eğitimi programı’ tamamlandı. Başarıyla eğitimlerini tamamlayan eğitimciler sertifikalarını Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Serdar Çam’ın elinden aldı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü işbirliğinde Kazaklı eğitimciler için İstanbul’da düzenlenen 2013 mesleki teknik eğitim programı tamamlandı. Tarım, veterinerlik, okul öncesi eğitim, turizm ve inşaat branşlarında 2 haftalık eğitim alan 61 eğitimci İstanbul Emniyet Müdürlüğü Zeytinburnu Polis Eğitim ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Törene; TİKA Başkanı Serdar Çam, Kazakistan İstanbul Başkonsolosu Kuat Kanafeev, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Grup Başkanı Mehmetali Akdağ, Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı Grup Başkanı Bekzade Mukhanova, Kazakistan heyeti, eğitimciler ve çok sayıda davetli katıldı.

“BİZ BURADA HERHANGİ BİR YARDIM YAPMIYORUZ, İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ"

Tören öncesi konuşan TİKA Başkanı Serdar Çam, “Geçtiğimiz yılda 120 hocamıza sertifika töreni düzenlenmişti ve bu toplantıda yer almıştım. Bizim kültürümüzde medeniyetimizde sadece kişinin eli öpülür. Annenin, babanın ve hocaların eli. Evlatlarımızı emanet ettiğimiz siz hocalarımızın tecrübe paylaşımı için böyle bir fedakarlığa girip karşılıklı olarak meslektaşlarınızla buluşmanız ve kendi birikimlerinizi karşılıklı olarak paylaşmanız ve geliştirmeniz çok önemli bir çalışma. Burada önemli olan karşılıklı paylaşım. Biz burada her hangi yardım yapmıyoruz. Güçlü ve kuvvetli bir şekilde işbirliği yapıyoruz. Önemli bir devlet konumunda olan, güçlü bir ekonomisi olan ve giderek de zenginleşen Kazakistan’ın daha da güçlü ve başarılı işlere imza atacağına gönülden inanıyoruz” dedi.

Kazakistan’ın başarılarından bahseden Başkan Serdar Çam, “Dünyada ilk defa İslam ülkesi olarak ve Türk dünyasının temsilcisi olarak uzaya insan gönderen ve uzay üstü olan tek ülke Kazakistan’dır. Türkiye’de ki kardeşlerimiz için bir gurur kaynağıdır. İnşallah bu tip merkezleriniz teknik ve bilimsel merkezlerinizin sayısı daha da artar. Ama ne kadar güçlü olunursa olunsun insanları yeteri kadar geliştiremezseniz bu bir sıkıntı doğurur. Dolayısıyla siz kıymetli hocalarımızın yetiştireceği öğrenciler çok önemlidir. Bu yüzden bütün kurumlarda bütün alanlarda yeteri kadar eğitimler yapılmalıdır. Siz buraya geldiğinizde belli konularda mesleki tecrübelerinizi kazanarak gönderiliyorsunuz ancak burada siz kendi tecrübelerinizi bırakıyorsunuz. Sadece tecrübelerinizi değil gelenek ve göreneklerinizi de bizlere aktarıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl 120 öğrencilerimiz gelmişti” diyen Başkan Çam, bu seneki öğretmen sayısından yakınarak “Bu sene 61 öğrencimiz geldi. Burada bir eksiklik var. Bu eksikliği kapatmamız lazım. Onun için 2013 yılı bitmeden yüz tane daha öğretmenimizi burada istiyoruz” diye konuştu.

Kazakistan İstanbul Başkonsolosu Kuat Kanafeev, iki kardeş ülke arasında eğitim ve kültür arasındaki ilişkiler aktif bir şekilde geliştiğini belirterek, “Bu eğitimlerin her zaman sürmesinin arzu ediyorum” dedi.

Konuşmalarının ardından TİKA Başkanı Serdar Çam ve beraberindekiler, Kazakistanlı eğitimcilere sertifikalarını verdi.

Katılımcılar 12 Ekim 2013 Cumartesi günü Türkiye’den ayrılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER