İzmir'de Onbinler Andımız'ı Okudu

Cumhuriyet İçin Güç Birliği Platformu'nun 'Bir Milyon İzmirliyi Andımızı Okumaya Çağırıyoruz' sloganıyla Gündoğdu Meydanı'nı dolduran binlerce İzmirli, bir süre önce kaldırılan Andımız'ı hep birlikte okudu.Atatürk'ün Gençliğe...

İzmir'de Onbinler Andımız'ı Okudu
Cumhuriyet İçin Güç Birliği Platformu'nun 'Bir Milyon İzmirliyi Andımızı Okumaya Çağırıyoruz' sloganıyla Gündoğdu Meydanı'nı dolduran binlerce İzmirli, bir süre önce kaldırılan Andımız'ı hep birlikte okudu.

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nin okunmasının ardından hep birlikte İstiklal Marşı'nı okuyan binlerce kişi, daha sonra Andımız'ı okumaya başladı. İzmirliler Andımız'ı okuduktan sonra 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' sloganlarını attı.

Cumhuriyet İçin Güç Birliği adına İzmir Tabip Odası (İTO) Başkanı Doktor Suat Kaptaner, Cumhuriyet için kişi, kurum ve parti gözetmeksizin güçbirliği çağrısında bulundu.

BİZİ BÖLEMEYECEKSİNİZ

Kaptaner, meydandakilere, "Cumhuriyetin tüm kazanımları ortadan kaldırıldı. Yargı yetmez ama evetlerle baskı altına alındı, üniversiteler susturuldu. Cumhuriyet savaşımız bitmemiştir. Yeniden Atatürk Cumhuriyeti için mücadeleye var mısınız?" diye sordu.

İçinde sivil toplum kuruluşu, siyasi parti, meslek odaları, derneklerin bulunduğu Cumhuriyet İçin Güç Platformu adına konuşan Kaptaner, sözlerini şöyle sürdürdü: "Etnik kökenimiz ne olursa olsun hepimiz Türk ulusunun bir parçasıyız. Bu milletin adını silmek isteyenlere, açılım paketleriyle, Anayasalarla Türk Milleti adını silmek isteyenlere bu milletin adını öğreteceğiz. Türkiye Cumhuriyeti'nin adına tahammül edemeyenlere, tabelalardan silmeye çalışanlara yeniden öğreteceğiz. Ulusal bayramlarımızı yasaklamaya çalışanlara, Atatürk'ü hafızalarımızdan silmeye çalışanlara yeniden öğreteceğiz. Bayrağımızı suç aleti haline getirenlere öğreteceğiz. Ya öğrenecekler ya gidecekler. İstediğiniz paketi açın, istediğiniz kadar açılın saçılın bizi bölemeyeceksiniz. Biz kullanıldıktan sonra atılanları çok gördük. Yanlış yapıyorsunuz. Haziran direnişini, Taksim'i, Abdullah Cömert'i, Ethem Sarısülük'ü, Ali İhsan Korkmaz'ı, Ahmet Atakan'ı unutmayın. Biz unutmayacağız, unutturmayacağız."

Bütün Atatürkçüler, demokratlar, ulusalcıların birleşeceğini anlatan Kaptaner, şunları söyledi: "Kişi, kurum, parti bencilliği yapmadan birleşe birleşe omuz omuza yan yana güçbirliği içinde olacak mıyız? Kazanacak mıyız?"

DEMOKRASİ BİRİKİMİMİZİ İKTİDARLA TAÇLANDIRACAĞIZ

Kaptaner'den sonra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Ali Engin söz aldı. Platforma çıkan Ali Engin de, güçbirliği yapılması çağrısında bulunarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Demokrasi ve Cumhuriyet için güçbirliği yapmamız, küçük farklılıkları bir yana bırakıp büyük resme bakmamız lazım. Mustafa Kemal'in askerleri sözünden rahatsız oluyorlar. Mustafa Kemal'in askerleri bu ülkeyi kurtaranlardır, diktatörün uygulamalarını kabul etmeyen kadınlar, gençlerdir. Demokrasi birikimimizi iktidarla taçlandıracağız. Milletvekillerimiz ve genel başkanımız parlamentoda büyük bir mücadele veriyor."

CUMHURİYET BAYRAMLARINI ARTIK MEYDANLARDA KUTLAMAK İSTİYORUZ

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin'den sonra konuşan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu ise, "Artık faşizme karşı omuz omuza sloganlarının atıldığı meydanlarda kutlamak istiyoruz Cumhuriyet bayramlarını. Çünkü artık Cumhuriyet, 19 Mayıs, 1 Mayıs, 23 Nisan kutlamaları meydanlarda toplanıp mücadele edeceğimiz günler olacak. Biz en çok Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi olan Mustafa Kemal'in Cumhuriyeti'ni sevdik. Tayyip'in diktatörlüğünü yıkmak için bir arada olacağız" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Edip Akbayram ve Burcu Güneş, alanı dolduran binlerce İzmirliye bir konser verecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48