İbb Kesim Tünelini Tanıttı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Alibeyköy’e kurulan kurban satış ve kesim alanında modern sistemle kurban kesim tatbikatı yapıldı. Türkiye’de bu yıl ilk defa uygulanan kesim tüneli ile yapılan kesimde kurbanlıklar, eziyetsiz...

İbb Kesim Tünelini Tanıttı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Alibeyköy’e kurulan kurban satış ve kesim alanında modern sistemle kurban kesim tatbikatı yapıldı. Türkiye’de bu yıl ilk defa uygulanan kesim tüneli ile yapılan kesimde kurbanlıklar, eziyetsiz bir şekilde kesiliyor.

Kurban Bayramına sayılı günler kala İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kurban satış ve kesim alanlarında hazırlıklarını tamamladı. İBB Sağlık AŞ Genel Müdürlüğü tarafından kurulan Alibeyköy kurban satış ve kesim alanında bayrama kısa bir süre kala kurban kesim tatbikatı yapıldı. Türkiye’de bu yıl ilk defa uygulanan kesim tüneli ile yapılan kesimde kurbanlıklar eziyetsiz bir şekilde kesiliyorlar. Aynı zamanda satış yeri de bulunan alanda kurbanlık hayvanlar önce makinenin önüne getiriliyor. Bakıcıların yardımı ile kesim tüneline giren kurbanlıklar burada canları yanmayacak şekilde sıkıştırılıyor. Modern teknik ile donatılmış makine kurbanlığın kesilecek şekle getirdikten sonra kesim işlemi yapılıyor ve kurbanlık hiçbir eziyet çekmeden kesimi tamamlanıyor. Sonraki bölümlerde ise kurbanlıkların önce derileri ardından sakatatları çıkarılıyor. Son olarak yine modern cihazlarla parçalanan kurbanlıklar sahiplerine temiz bir şekilde teslim ediliyor.

İstanbulluların daha hijyen bir ortamda kurban ibadetini yerine getirebilmesi için üç ayrı noktaya kurban kesim tesisi kurduklarını belirten İBB Sağlık AŞ Genel Müdürü Dinçer Çetintaş, “Bu noktalarda yaklaşık 3 bin 500 kurban keseceğiz. Bu sistem ile en fazla 4 dakikada bir kurban kesilip paketlenecek ve sahibine teslim edilecek. Bu sistem Avrupa’da en modern kesim tesisi oluyor. Geçen sene olduğu gibi bu senede kesim ücreti 250 TL olacak” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Alibeyköy’deki kurban kesim tesisinin yanı sıra bu yıl Başakşehir ve Ataşehir ilçelerinde de iki tesis bulunuyor. Tesislerde ihtiyaç duyulabilecek her türlü sosyal donatıya sahip. Otopark, kafe, tuvalet, duşlar, ofisler İstanbullulara daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmek için tasarlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi İSPARK’a ait yol üstü otoparklar, Kurban Bayramı’nın birinci ve ikinci günü ücretsiz hizmet verecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER